Organizm malucha intensywnie się rozwija, w tym m.in. układ odpornościowy czy mózg, a także kształtują się funkcje poznawcze. Rodzice powinni regularnie sprawdzać czy te procesy przebiegają prawidłowo. W tym celu warto wykonywać bilanse zdrowia dziecka. Czym są? Kto je przeprowadza i jak się do nich przygotować?

Czym jest bilans zdrowia dziecka?

Bilans zdrowia dziecka to bezpłatne badanie, dzięki któremu rodzice mogą kontrolować stan zdrowia malucha na różnych etapach jego rozwoju - w 1. roku życia, po ukończeniu przez niego 12. miesięcy, 2 lat i później, aż do 19. roku życia. To profilaktyczne badanie może być przeprowadzane przez lekarza pediatrę i/lub pielęgniarkę.

To ważne! Chociaż bilanse zdrowia dziecka nie są obowiązkowym badaniem, warto z nich korzystać, ponieważ dzięki nim rodzice:- mogą sprawdzić, czy rozwój dziecka przebiega prawidłowo,- mogą potwierdzić, że u dziecka nie występują wady mózgu, poznawcze czy zaburzenia wzroku lub słuchu,- mają szansę na rozmowę z lekarzem na temat m.in. diety malucha.

Takie regularne wizyty w gabinecie lekarskim pozwalają na kontrolowanie przebiegu rozwoju dziecka, a tym samym - na wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości czy chorób. Dzięki temu istnieje większa szansa na wyleczenie ich jeszcze na wczesnym etapie lub zapobiegnięcie pogłębienia się problemu w kolejnych latach. Ponadto podczas badania lekarz lub pielęgniarka udzieli również wskazówek w zakresie prawidłowego żywienia dziecka oraz wspierania jego rozwoju, a także odpowie na pytania rodziców.

Jak przygotować dziecko do bilansu zdrowia?

Wizytę, która zazwyczaj trwa od 20 do 60 minut, należy wcześniej umówić. Ważne, aby dziecko było zdrowe - jeśli maluch jest w trakcie infekcji, bilans należy przełożyć. Do przychodni należy zabrać ze sobą:

●      książeczkę zdrowia dziecka,

●      dokumenty potwierdzające tożsamość,

●      dokumentację medyczną dziecka, w tym karty z leczenia szpitalnego, jeśli maluch był hospitalizowany,

●      listę z pytaniami do lekarza/pielęgniarki.

Podczas wizyty lekarz lub pielęgniarka zapozna się z dokumentacją medyczną, przeprowadzi rozmowę z rodzicami, a następnie zbada dziecko, w tym zmierzy je i zważy. Pomiary są następnie nakładane na siatki centylowe, co pozwala zweryfikować, czy na tle danych statystycznych maluch prawidłowo się rozwija. Są one również porównywane z wynikami poprzednich bilansów, a ważnym zadaniem rodziców jest wspieranie prawidłowego rozwoju dziecka na każdym etapie tego procesu. Jak to robić? Poprzez pokazywanie maluchowi otaczającego go świata i opowiadanie o nim, wspólne zabawy, spędzanie czasu na świeżym powietrzu, szczepienia ochronne, a także odpowiednio zbilansowaną dietę. To właśnie te działania mają znaczenie dla wyników bilansu zdrowia.