​We wtorek nad Polskę przemieści się niż znad Bałkanów, który przyniesie ze sobą bardzo silne opady deszczu - wynika z prognozy pogody synoptyczki Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grażyny Dąbrowskiej. IMGW wydał alerty I, II i III stopnia dla centralnej i wschodniej części kraju. Przed nawalnymi deszczami ostrzega też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Synoptyczka wyjaśniła, że powstanie ośrodek niżowy, który już we wtorek i w kolejnych dniach będzie przemieszczał się nad Polską. To właśnie obecność tego ośrodka niżowego spowoduje intensywne opady deszczu.

Alerty IMGW

Ostrzeżenia III stopnia dotyczące opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym obejmą województwa łódzkie i śląskie, a także zachodnie krańce woj. mazowieckiego i świętokrzyskiego, zachód i południe woj. małopolskiego oraz wschodnią część województwa opolskiego. 

Alert będzie obowiązywał od godz. 20 we wtorek, 8 lipca, do godz. 8 w czwartek, 10 lipca.

 

Prognozowana jest suma opadów od 80 mm do 100 mm. Miejscami nawet do 140 mm. W nocy z 8 na 9 lipca IMGW prognozuje opady w wysokości od 25 mm do 50 mm - miejscami do 60 mm - zaś 9 lipca w ciągu dnia od 30 mm do 50 mm, a w nocy z 9 na 10 lipca, od 10 mm do 30 mm.

Ostrzeżenia II stopnia, wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, również dotyczące opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym - obejmą pozostałe części woj. mazowieckiego, świętokrzyskiego i małopolskiego, zachód województw podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego, centrum województwa opolskiego oraz południe woj. dolnośląskiego i warmińsko-mazurskiego. 

W zależności od regionu alert będzie obowiązywał od godz. 20 we wtorek, 8 lipca, do godz. 20 w środę (9 lipca) lub czwartek (10 lipca). 

Prognozowana jest suma opadów od 60 mm do 90 mm, miejscami do 130 mm. W nocy z 8 na 9 lipca przewiduje się opady w wysokości od 10 mm do 30 mm, miejscami do 45 mm, 9 lipca w ciągu dnia - od 15 mm do 30 mm, miejscami do 45 mm, w nocy z 9 na 10 lipca - od 20 mm do 40 mm, a 10 lipca w ciągu dnia - od 20 mm do 50 mm.

Ostrzeżenia I stopnia przed opadami deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym będą obowiązywać na pozostałych terenach woj. warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego, południowym wschodzie woj. kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego, wschodzie woj. dolnośląskiego oraz północnym zachodzie woj. opolskiego. Alert będzie obowiązywał w zależności od regionu od godz. 18 we wtorek, 8 lipca, do godz. 8 lub 20 w czwartek, 10 lipca. 

Prognozowana jest wysokość opadów od 40 mm do 60 mm, miejscami do 80 mm. W nocy z 8 na 9 lipca przewiduje się opady w wysokości od 15 mm do 25 mm, w czasie burz do 40 mm, 9 lipca w ciągu dnia - miejscami od 10 mm do 20 mm, w nocy z 9 na 10 lipca - od 15 mm do 35 mm, a w ciągu dnia 10 lipca - od 15 mm do 25 mm, w czasie burz punktowo do 35 mm.

RCB ostrzega: nie zbliżaj się do wezbranych rzek, słuchaj poleceń służb

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert do mieszkańców 10 województw, w którym ostrzega przed intensywnymi, nawalnymi opadami deszczu. Zaleca śledzenie komunikatów pogodowych i słuchanie poleceń służb. Po południu zaczną też obowiązywać ostrzeżenia IMGW przed intensywnymi opadami deszczu.

Komunikat o treści: "Uwaga! 08-10.07 prognozowane intensywne, nawalne opady deszczu. Przygotuj się na ewentualne podtopienia. Słuchaj poleceń służb i śledź komunikaty pogodowe" RCB wysłało do odbiorców przebywających na obszarze woj. łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, śląskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego (powiaty: janowski, kraśnicki, lubartowski, lubelski, Lublin, łukowski, opolski, puławski, radzyński, rycki), opolskiego (powiaty: głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, oleski, prudnicki, strzelecki, kluczborski, nyski, Opole, opolski), podkarpackiego (powiaty: dębicki, jasielski, kolbuszowski, Krosno, krośnieński, mielecki, niżański, ropczycko-sędziszowski, stalowowolski, strzyżowski, Tarnobrzeg, tarnobrzeski), podlaskiego (powiaty: kolneński, Łomża, łomżyński, zambrowski) i warmińsko-mazurskiego (powiaty: działdowski, nidzicki, piski, szczycieński).

W związku z możliwością wystąpienia podtopień, odradza się zbliżanie się do wezbranych rzek.

RCB przypomniało, że w przypadku zagrożenia podtopieniem należy słuchać komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania w lokalnym radiu lub telewizji, przenieść wartościowe rzeczy na górne kondygnacje budynku, zadbać o to, by telefon komórkowy cały czas był w pełni naładowany, przestawić pojazdy na niezagrożone miejsca, zabezpieczyć budynki i przygotować worki z piaskiem.

"Pamiętaj, że o przypadkach, które waszym zdaniem mają lub mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa, należy niezwłocznie informować służby, dzwoniąc pod numer alarmowy 112" - dodano.

Ostrzeżenia II stopnia przed burzami będą obowiązywać we wtorek 8 lipca od godz. 12 do godz. 20. 

Obejmą one całe województwo śląskie, zachodnią część woj. małopolskiego, centrum i wschód woj. łódzkiego, a także południowy zachód woj. mazowieckiego. Burzom towarzyszyć będą bardzo silne opady deszczu, które osiągną wysokość od 30 do 40 mm, porywy wiatru dochodzące do 70 km/h oraz lokalnie opady gradu. Na pozostałym obszarze Polski centralnej we wtorkowe popołudnie obowiązywać będzie alert I stopnia. Burzom miejscami będą tam towarzyszyć silne opady deszczu - w wysokości 20-35 mm, porywy wiatru dochodzące do 65 km/h oraz lokalnie - grad.

IMGW zaznacza, że ostrzeżenia mogą być kontynuowane.

Co oznaczają ostrzeżenia IMGW?

Ostrzeżenie I stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych mogących powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Instytut zaleca ostrożność i śledzenie komunikatów o rozwoju sytuacji pogodowej. Z kolei ostrzeżenie II stopnia przewidują wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. W przypadku ostrzeżenia III stopnia, wydanego przez IMGW, przewiduje ono wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.

Pracowity poniedziałek straży pożarnej

W poniedziałek w wyniku intensywnych burz, które przeszły nad Podkarpaciem 4 osoby zostały ranne i trafiły do szpitali. Strażacy interweniowali tam już blisko 1200 razy. W innych regionach kraju sytuacja także jest poważna. Podkarpaccy strażacy najwięcej interwencji odnotowali w powiatach łańcuckim, przeworskim i krośnieńskim. Wzywani byli do usuwania połamanych drzew i konarów leżących na drogach, chodnikach i liniach energetycznych. 

Mieszkańcy zgłosili im też uszkodzenia 180 dachów.

Z kolei w Dobryninie w powiecie mieleckim jedna osoba została porażona prądem w wyniku zerwania linii energetycznych. W  powiatach leżajskim i przemyskim ranne zostały osoby, na których samochody spadły konary. Wiatr złamał drzewa m.in. w parku Muzeum-Zamku w Łańcucie, konary zniszczyły też ogrodzenie. 

Dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie przekazał, że bez prądu jest około 55 tys. odbiorców - głównie w okolicach Krosna, Przeworska, Stalowej Woli. Przemyśla i Mielca. Jeszcze przed nawałnicą, w godzinach wczesnopopołudniowych, strażacy profilaktycznie ewakuowali trzy obozy harcerskie: dwa w powiecie kolbuszowskim, jeden w powiecie leżajskim.