„W najbliższych dniach pogodę w Polsce będzie kształtował układ niskiego ciśnienia. Z analizy jego trajektorii wynika, że jego trajektoria nie jest taka sama, jak we wrześniu ubiegłego roku. Skoncentruje się na wschodniej części naszego kraju” - powiedział w poniedziałek dr Grzegorz Duniec z Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju. W związku z prognozami pogodowymi, alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa obowiązuje w całym województwie lubelskim, w Małopolsce i na Podkarpaciu. Jak będzie we wtorek?

Zbliżający się do Polski niż przyniesie intensywne ulewy i burze z bardzo silnym wiatrem. Istnieje możliwość podtopień. W związku z tym w poniedziałek odbyło się spotkanie i konferencja, w której wzięli udział m.in. przedstawiciele IMGW czy Państwowej Straży Pożarnej.

Jak podano, że wydany już wcześniej alert RCB został rozszerzony na całe województwo lubelskie.

Alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa obowiązują też w Małopolsce i na Podkarpaciu.

„Uwaga! Dziś, 07.07, możliwe gwałtowne burze z bardzo silnym wiatrem. Przygotuj się na możliwe przerwy w dostawie prądu. Śledź komunikaty pogodowe” - brzmi ostrzeżenie.

Sytuacja jest stabilna. Stan wód w zbiornikach retencyjnych jest niski

Podkreślono, że stan wód w zbiornikach retencyjnych jest niski, a podawane wcześniej informacje, że jest inaczej, to fake newsy i ktoś, być może celowo, chce siać dezinformację i zaniepokojenie.

W najbliższych dniach pogodę w Polsce będzie kształtował układ niskiego ciśnienia. Z analizy jego trajektorii wynika, że jego trajektoria nie jest taka sama, jak we wrześniu ubiegłego roku. Skoncentruje się na wschodniej części naszego kraju - powiedział dr Grzegorz Duniec, Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju.

Gdzie sytuacja może być najpoważniejsza nie tylko dziś, ale i jutro? O tym także mówił ekspert.

Jeśli chodzi o jutro (wtorek, 08.07.2025 – przyp. red.), mamy wydane ostrzeżenia 3. stopnia na województwo łódzkie i południową część województwa mazowieckiego. Alertami objęta jest także zachodnia część województwa małopolskiego i Śląsk - powiedział Grzegorz Duniec.

Będziemy cały czas analizowali sytuację pogodową i jej wpływ na hydrologię w naszym kraju. Zależy nam na dobrym przepływie informacji, dlatego spotykamy się w szerokim gronie tak, aby ważne wiadomości docierały do wszystkich odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w danym regionie. Przynajmniej dwa razy na dobę będą przygotowywane prognozy pogodowe, które ewentualnie mogłyby wskazywać na określone zagrożenia - powiedział z kolei wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz.

Wojska Obrony Terytorialnej w gotowości

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował natomiast o podniesieniu gotowości brygad Wojsk Obrony Terytorialnej na terenach, gdzie może dojść do masywnych opadów. Zapewnił, że WOT gotowe są do działania. Przekazał, że również inne jednostki zostaną podniesione w stan gotowości.

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że w tej sprawie jest w stałym kontakcie z szefem MSWiA Tomaszem Siemoniakiem. 

Dzisiaj po raz kolejny rozmawiałem z dowódcą WOT, z panem generałem Krzysztofem Stańczykiem. I dzisiaj podnosimy gotowość brygad obrony terytorialnej znajdujących się na terenach, których może dojść do masywnych opadów - poinformował szef MON.