W naszym letnim cyklu wakacyjnych porad mówimy m.in. o tym, przeciw czemu warto się zaszczepić wyjeżdżając do tropikalnych krajów. W Polsce natomiast powinniśmy pamiętać o szczepieniu przeciwko odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych i mózgu. Szczególnie, jeżeli dużo czasu spędzamy na łonie natury.
Jeżeli wybieramy się do krajów tropikalnych to warto skontaktować się z Poradnią Medycyny Podróży. Tam każdy z nas otrzyma pełne informacje o tym, jakie szczepienia są obowiązkowe, ale też jakie szczepienia są zalecane. Taki kontakt przed wyjazdem jest wskazany, bo warto się uodpornić, gdy występują pewnego rodzaju choroby endemiczne jak np. żółta febra. Niektóre kraje wymagają obowiązkowych szczepień, ale warto pomyśleć też o tych zalecanych. Ciągle mówimy np. o WZW typu A, która u nas występuje sporadycznie, ale w niektórych krajach stanowi ogromny problem zdrowotny. Często stosowane są też preparaty przeciwmalaryczne, które też trzeba wiedzieć jak stosować. Czy w trakcie pobytu, czy po powrocie - mówi szef warmińsko-mazurskiego sanepidu Janusz Dzisko.
Służby sanitarne obserwują wzrost przypadków odkleszczowego zapalenia opon mózgowych i mózgu. Tak jak mówimy o boreliozie jako chorobie przewlekłej, tak jeżeli chodzi o odkleszczowe zapalenie - jest to ciężka choroba neurologiczna, która często zostawia po sobie powikłania, ale zdarzają się też przypadki śmiertelne.
Ze względu na ciepłą pogodę, kleszcze są aktywne prawie przez większość miesięcy. Sezon na te pajęczaki rozpoczyna się z reguły w marcu.