Tańsze leki dla chorych na schizofrenię i cukrzycę. Droższe preparaty dla zmagających się z padaczką. To niektóre ze zmian, które znalazły się na nowej liście leków refundowanych. Propozycję wykazu, który wejdzie w życie w najbliższy piątek, 1. marca opublikowało dziś Ministerstwo Zdrowia. "Na liście nie ma żadnych leków dla chorych onkologicznie. Jesteśmy rozczarowani, choć spodziewaliśmy się tego po ostatnich decyzjach" - komentuje w rozmowie z RMF FM Wojciech Wiśniewski z Fundacji Pacjentów Onkologicznych Alivia.

Najbardziej, bo o ponad 30 złotych, podrożeje lek dla osób po przeszczepie wątroby, które zakażone zostały wirusem cytomegalii. Chodzi o preparat na bazie substancji czynnej Valganciclovirum. 

Od marca spaść mają dopłaty do preparatów dla pacjentów zmagających się z cukrzycą, na bazie substancji czynnej Glimepridum, a także dla chorych na schizofrenię, na bazie substancji Quetiapinum. 

Konsultacje dotyczące wstępnego wykazu potrwają do jutra. Do tego czasu można zgłaszać uwagi do propozycji resortu zdrowia. 

PROJEKT MINISTERSTWA ZDROWIA DOSTĘPNY JEST TUTAJ.

Opracowanie: