Fundacja Zdrowie Dziecka prowadzi kampanię edukacyjną pod hasłem „Żeby zdrowym być, trzeba rączki myć”. Celem projektu jest szerzenie wiedzy na temat prawidłowej higieny rąk wśród najmłodszych. To właśnie w dzieciństwie wyrabiają się w nas najważniejsze nawyki, które zostają na całe życie!

Cytat

Naukę warto rozpoczynać bardzo wcześnie, gdyż w późniejszych etapach kształcenia zmiana nawyków higienicznych może okazać się bardzo trudna. Dlatego uważamy, że warto promować ideę mycia rąk wśród najmłodszych, pamiętając, że to właśnie w dzieciństwie kształtują się wszelkie prozdrowotne postawy, które zostają z nami na resztę życia. Dzięki prawidłowo przekazanej wiedzy na ten temat, możemy pomóc uchronić naszych małych odbiorców kampanii i ich najbliższych przed powikłaniami zdrowotnymi związanymi z nieprawidłową higieną rąk. Dzieci to bardzo wymagająca grupa, dlatego należy pamiętać, by wszelkie informacje zostały przekazane w ciekawy i przystępny sposób.
Jadwiga Czeczótko, Prezes Fundacji Zdrowie Dziecka

Oto, co przygotował dla Was Doktor Ludwiczek

  • Specjalnie na potrzeby kampanii powstała piosenka, którą możecie nucić podczas mycia rąk:


  • "Challenge" #myjrece - muzyczne wyzwanie podjął m.in. personel krakowskiego Szpitala Dziecięcego św. Ludwika. Dołącz i Ty!


  • Prezentację multimedialną, która pomoże Wam oswoić się z tematem higieny, zwłaszcza higieny rąk, dowiecie się co to są zarazki, gdzie możecie je spotkać oraz jak skutecznie z nimi walczyć.


  • Instrukcję mycia rąk - wydrukujcie ją i powieście w widocznym miejscu, dzięki niej będziecie pewni, że rączki umyte są w sposób prawidłowy.


  • Pielęgniarka epidemiologiczna pokazuje, jak prawidłowo umyć ręce


Kampania jest kontynuacją projektu "Zdrowie według Doktora Ludwiczka", który został zrealizowany przez Fundację w ubiegłym roku dla przedszkolaków z krakowskich przedszkoli. Trafiony przekaz w zakresie promocji zdrowia zachęcił nas do rozwijania wiedzy wśród dzieci młodszych w sposób interesujący i dostosowany do ich wieku - wyjaśnia Jadwiga Czeczótko - prezes Fundacji Zdrowie Dziecka.

Cieszę się, że w tak trudnym okresie, jakim jest stan epidemii, udało się przygotować kampanię możliwą do zrealizowana z zachowaniem reżimu sanitarno - epidemiologicznego. W ramach działań została przygotowana prezentacja multimedialna, instrukcja prawidłowego mycia rąk oraz film instruktażowy. Są to materiały edukacyjne dla nauczycieli i wychowawców dzieci, a także dla rodziców i opiekunów, którzy bezpłatnie mogą pobierać materiały ze strony internetowej Fundacji Zdrowie Dziecka. Na potrzeby kampanii została napisana piosenka, zachęcająca do wspólnego śpiewania i mycia rąk. Utwór stanowi muzyczne wyzwanie dla osób nominowanych oraz wszystkich chętnych, którzy mają ochotę się przyłączyć. Śpiewają już dla nas: pielęgniarki ze Szpitala Dziecięcego św. Ludwika oraz inni przyjaciele naszej Fundacji. Zachęcamy również Was do zabawy i nagrania własnego wykonania piosenki - filmik możecie wrzucić na własny profil w serwisie społecznościowym Facebook.pl, nie zapominając o oznaczeniu @FundacjaZdrowieDziecka i dodaniu #cleanchallenge #myjrece #FundacjaZdrowieDziecka - zachęca prezes Fundacji Zdrowie Dziecka.

Fundacja Zdrowie Dziecka powstała z inicjatywy 24 lekarzy i od 1992 roku działa na rzecz Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie. Celem działalności Fundacji jest m.in. inicjowanie i promowanie działań profilaktycznych, diagnostycznych i terapeutycznych.

Projekt realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego oraz zaangażowaniu Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie.