Test w kierunku wirusa HPV wykonywany w ramach NFZ raz na pięć lat i cytologia płynna dla kobiet w grupie ryzyka - Ministerstwo Zdrowia chce rozszerzyć program profilaktyki raka szyjki macicy o dodatkowe badania. Projekt nowelizacji rozporządzenia trafił do konsultacji.

Programem mają zostać objęte kobiety w wieku 25-64 lat. Pacjentki z dodatnimi wynikami na obecność wirusa HPV - będą miały wykonaną cytologię płynną. To pozwoli kontrolować zdrowie osób będących w grupie ryzyka.

Rak jest czwartym na świecie - pod względem częstości występowania - nowotworem u kobiet. Ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem - najczęściej diagnozuje się go u kobiet w wieku 45-65 lat. Główną przyczyną jego rozwoju jest wirus brodawczaka ludzkiego.

Czujność powinny wzbudzić choćby: krwawienia czy bóle w dole brzucha i okolicy lędźwiowo-krzyżowej.

Podstawą jest jednak zdiagnozowanie choroby wcześniej - zwłaszcza, że nowotwór często na początku nie daje wyraźnych objawów. Kluczowe są więc regularne badania profilaktyczne. To szansa na uratowanie życia.

GIS: Styczeń jest Miesiącem Świadomości Raka Szyjki Macicy

Główny Inspektorat Sanitarny przypomina podstawową wiedzę na temat choroby, która rocznie dotyka tysiące kobiet - a połowę z nich zabija.

"Regularne badania cytologiczne są podstawowym narzędziem w wykrywaniu zmian przednowotworowyych i wczesnych stadiów raka szyjki macicy. Zaleca się, aby kobiety po 25. roku życia wykonywały cytologię co najmniej raz na trzy lata, o ile lekarz nie zaleci inaczej" - czytamy w komunikacie, który zawiera też przypomnienie, że ochroną może być przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia:

  • nie pal - ani czynnie ani biernie,
  • dbaj o odpowiednią dietę i masę ciała,
  • ruszaj się - dostosuj aktywność fizyczną do wieku i możliwości,
  • ogranicz alkohol lub zrezygnuj z niego,
  • jeśli zauważysz coś niepokojącego, jak plamienia - zgłoś się do ginekologa.


O tym wszystkim trzeba pamiętać, zwłaszcza jeżeli: ktoś w rodzinie chorował na raka szyjki macicy lub przyjmowane są leki immunosupresyjne - czyli hamujące odpowiedź układu odpornościowego, stosowane np. u osób po przeszczepie organów.

"Wizyta u ginekologa nie wymaga skierowania! Zapytaj lekarza o szczepienie przeciw HPV, które skutecznie chroni przed rakiem szyjki macicy oraz innymi chorobami" - zaznacza GIS.