"W bólu neuropatycznym ten lek zaczął działać znacznie silniej od morfiny - tysiąc razy silniej od morfiny"– mówi prof. Barbara Przewłocka Instytutu Farmakologii Polskiej Akademii Nauk, twórczyni najsilniejszego na świecie leku przeciwbólowego.


To może być przełom w walce z bólem. Lek jest na razie na etapie badań przedklinicznych. Przetestowano go już z powodzeniem na zwierzętach. Optymistycznie na rynek mógłby trafić za około 3 lata.

Lek, o którym mowa, to związek chemiczny należący do rodziny peptydomimetyków. Jest to dwufunkcyjna hybryda, wzmacniająca działanie opioidów - wyjaśnia jego twórczyni prof. Barbara Przewłocka.

Substancja jest szczególnie pomocna w tak zwanym przewlekłym bólu neuropatycznym, przy problemach z układem nerwowym. W takim rodzaju bólu normalne leki prawie nie działają. To dwa związki pro i przeciwbólowy pochodzące z jednego prohormonu, blokujące jeden z receptorów bólu - mówi prof. Przewłocka w rozmowie z reporterem RMF FM.

To jest coś, co odkryliśmy na podstawie naszych długoletnich badań. Okazało się, że w tym bólu neuropatycznym ten lek zaczął działać znacznie silniej od morfiny - tysiąc razy silniej od morfiny - podkreśla.

Czy on będzie działał w bólu nowotworowym? Tego jeszcze nie wiemy. Widzimy jego wieki potencjał - podkreśla prof. Przewłocka.

Lek jest w fazie przedklinicznej. Optymistycznie na rynek mógłby trafić za około 3 lata.

Opracowanie: