W obrębie naszej skóry mogą pojawić się różne zmiany: znamiona, torbiele czy zmiany przednowotworowe. Są one widoczne w momencie urodzenia lub w różnych okresach naszego życia. Wiele z nich można usunąć przy użyciu lasera CO2.

Wyróżniamy kilka typów znamion w zależności od ich pochodzenia np. znamiona melanocytowe (tzw. pieprzyki) na podłożu, których w 20-30% przypadków może rozwinąć się czerniak. Usuwamy je jedynie w sposób chirurgiczny.

Najczęściej na skórze występują tzw. zmiany łagodne, które nie stwarzają  zagrożenia życia, ale bardzo często są sporym problemem natury estetycznej. Nie muszą być usuwane chirurgicznie. W tych przypadkach można wykorzystać metody alternatywne np. usuwanie przy użyciu lasera CO­2.  Jest to metoda bezpieczna i bardzo efektywna. Nie dochodzi do uszkodzenia otaczających tkanek, okres gojenia jest krótki i zazwyczaj nie powstaje blizna. Ponadto  podczas zabiegu nie ma możliwości zakażenia wirusem HIV czy wirusem wywołującym  zapalenie wątroby, gdyż jest to metoda bezkontaktowa i bezkrwawa.


 Laserem CO2 ­ można wykonać zabieg usuwania różnorodnych łagodnych zmian skórnych takich jak:

 - brodawki łojotokowe mogą być płaskie lub wypukłe o zabarwieniu cielistym lub brunatnym. Pojawiają się w większej ilości z wiekiem.

- włókniaki dzielimy na miękkie i twarde. Włókniaki miękkie są to guzki lekko zwisające z powierzchni skóry barwy cielistej lub brunatnej. Najczęściej zlokalizowane na szyi, wokół pach.

 - gruczolaki łojowe są to pojedyncze lub mnogie guzki barwy żółtawej występujące w okolicach łojotokowych.

 - stany przednowotworowe powstają na skórze uszkodzonej działaniem promieni słonecznych. Po pewnym czasie w ich obrębie mogą pojawić się zmiany nowotworowe złośliwe.

 - kępki żółte są to żółtawe guzki w okolicy oczu. Często występują u osób z zaburzeniami lipidowymi.

- kaszaki, prosaki to torbiele wypełnione masą łojową.

grudki perliste, białawe zmiany o charakterze włóknistym na genitaliach mężczyzn.

Ponadto w obrębie skóry mogą powstać zmiany o innym charakterze np. brodawki  wywołane wirusem brodawczaka ludzkiego. Tego rodzaju zmiany wirusowe usuwa się farmakologicznie, laserem CO2 lub krioterapią.  Brodawki mają postać grudek o nierównej powierzchni na skórze i błonach śluzowych. Występują w kilku odmianach:

pospolite, obecne zazwyczaj na palcach rąk, wokół paznokci,

 - stóp, pojedyncze  i bolesne grudki lub liczne, niebolesne, powierzchowne zmiany,

 - płaskie, obecne zazwyczaj na grzbietach dłoni, na czole i brodzie; są lekko wypukłe, w kolorze skóry,

 - kłykciny kończyste obecne w okolicy genitali. U kobiet tego typu infekcja może prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy.

ETAPY ZABIEGU

1.     Znieczulenie polega na podskórnym podaniu preparatu znieczulającego lub w niektórych przypadkach można zastosować krem znieczulający. W zmianach powierzchownych znieczulenie nie jest konieczne - wówczas w trakcie zabiegu odczuwa się ciepło i pieczenie,

2.     Odparowanie zmiany skórnej wiązką promieni lasera, proces zazwyczaj jest bezkrwawy, powstaje brązowo-czarny suchy strup,

3.     Po zabiegu można stosować standardowe zabiegi higieniczne (mycie, delikatne wycieranie ręcznikiem), w niektórych przypadkach zaleca się stosowanie opatrunku. Proces gojenia trawa od kilku dni do 3-4 tygodni. Zależy od wielkości usuwanej zmiany, jej głębokości i lokalizacji.