Według raportu Health Check, ponad 1/5 osób pracujących osób uskarża się na problemy związane z ze wzrokiem. Wynik ten nie jest zaskakujący - wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów. Okulista dr Piotr Woźniak wyjaśnia, czym dla naszych oczu może się skończyć wielogodzinna praca w sztucznym oświetleniu, z bliskich odległości.

Syndrom oka biurowego czy syndrom widzenia komputerowego (z ang. Computer Vision Syndrome CVS), to zespoły objawów wywołanych wydłużoną (ponad 2 godziny dziennie w przypadku braku przerw) pracą przed monitorem komputerowym, tabletem, smartphonem, czy innym urządzeniem cyfrowym w klimatyzowanych oświetlonych światłem sztucznym pomieszczeniach.

Syndrom ten wg. badań dotyczyć może nawet 80 proc. pracowników biurowych spędzających wiele godzin przed monitorem komputerów i jest bardziej nasilony u osób z niepełną korekcją oraz nieskorygowaną wadą wzroku.  

Jak rozpoznać "syndrom widzenia komputerowego"?

Jednym z pierwszych symptomów CVS jest tzw. "czerwone oko":  odczucie dyskomfortu, piasku pod powiekami, pieczenia czy zmęczenie oczu. Objawy te spowodowane są wysychaniem powierzchni oka przez zmniejszoną częstotliwość mrugania wywołaną wielogodzinnym wpatrywaniem się w ekran monitora.  Ponadto wielogodzinna praca z bliskich odległości powoduje zaburzenia akomodacji, które manifestują się wrażeniem zamglenia obrazu, czy zaburzeniami ostrości wzroku.

Kolejnymi objawami są bóle oczu, głowy, karku i kręgosłupa, światłowstręt, spadek kontrastu, zaburzeniem widzenia barwnego, a także uczucie napięcia emocjonalnego i niepokoju. Częstotliwość wystąpienia tych objawów rośnie wraz z ilością czasu przeznaczonego na użytkowanie urządzeń cyfrowych. Wiele z tych objawów ustępują wraz z zakończeniem pracy. 

Zadbaj o higienę oka w pracy

Ważnym elementem profilaktyki CVS, poza okresowymi, corocznymi kontrolami okulistycznymi jest odpowiednia higiena pracy wzrokowej w bliskich odległościach, polegająca przede wszystkim na wprowadzaniu częstych, systematycznych przerw podczas czytania, nauki czy pracy przed monitorem komputera.

American Optometric Association zaleca stosowanie zasady 20/20/20, która mówi, aby co 20 minut pracy z bliska popatrzeć przez 20 sekund na obiekt znajdujący się co w odległości powyżej 20 stóp (powyżej 6 m). Niezwykle ważne jest także stosowanie codziennej higieny brzegów powiek, kropli nawilżających wraz z odpowiednimi filtrami.