Zapalenie mieszków włosowych jest częstym problemem dermatologicznym związanym ze stanem zapalnym mieszka włosowego i jego otoczenia. Najczęściej wywołane jest zakażeniem bakteryjnym, ale również grzybiczym lub wirusowym.

Na czym polega zapalenie mieszków włosowych?

Są to zmiany zapalne obejmujące cały mieszek włosowy i jego otoczenie. Zmiany zazwyczaj zlokalizowane są na twarzy i skórze owłosionej głowy, ale mogą wystąpić w każdej lokalizacji. Jeżeli zmiany obecne są u mężczyzn w okolicy zarostu na twarzy, noszą nazwę figówki.

Czynnikiem wywołującym chorobę jest gronkowiec złocisty. Infekcji sprzyja duża wilgotność, maceracja skóry, spadek odporności, cukrzyca, zaburzenia hormonalne, itp.

Objawy i diagnostyka

Podstawowym objawem jest czerwona grudka lub krosta, które są otoczone stanem zapalnym. Zmiany zazwyczaj są liczne, mogą być rozsiane lub zgrupowane.

Przebieg zapalenia mieszków włosowych jest ostry lub przewlekły. Zmiany mogą utrzymywać się przez wiele miesięcy. Rozpoznanie ustala się na podstawie obrazu klinicznego i badania bakteriologicznego (wymaz ze zmian skórnych i posiew w kierunku obecności bakterii).

Leczenie

Zazwyczaj jest to leczenie miejscowe: antybiotyki w postaci kremów, płynów oraz środki dezynfekujące.

W zmianach nasilonych czasami konieczne jest doustne podanie antybiotyku, najlepiej zgodnego z antybiogramem. Antybiogram informuje na jakie antybiotyki wrażliwa jest bakteria, wykonuje się go w trakcie badania bakteriologicznego.