​"Widać, że poglądy i zachowania osób w wieku 50+ są wyraźnie inne niż dwudziestolatków i trzydziestolatków, a nawet czterdziestolatków. Różnice te są na tyle istotne, że mogą świadczyć o zmianie obyczajowej. Zainteresowanie seksem po 50-tce i satysfakcja z tej sfery życia maleje. Z kolei dla młodszych osób seks stał się ważniejszy, a formy aktywności seksualnej bardziej różnorodne" - mówi profesor Zbigniew Izdebski, seksuolog i autor badania.

Zdj. ilustracyjne /McPHOTO /PAP/EPA

Prawie połowa mężczyzn i co trzecia kobieta w Polsce przyznają, że seks odgrywa w ich życiu istotną rolę. 42% Polaków jest zadowolonych ze swojego życia seksualnego. Największe zadowolenie (70%) odnotowuje się w grupie wiekowej 30-49 lat. Z badań profesora Zbigniewa Izdebskiego wynika, że akt seksualny w Polsce trwa średnio niecałe 15 minut. W roku 2001 było to nieco ponad 18 minut.

Prawie połowa Polaków (47%) rozpoczyna współżycie seksualne po dłuższej znajomości. Tylko 3% - już na pierwszym spotkaniu, a 5% dokłada to do momentu zawarcia małżeństwa. Aż 15% mężczyzn i 28% kobiet przyznaje, że zdarza im się, że uprawiają seks ze stałym partnerem pomimo tego, że nie mają na to ochoty. Prawie co czwarty singiel (23%) deklaruje, że miewa relacje tylko o charakterze seksualnym.

Jeden na sześciu Polaków (17%) zgadza się ze zdaniem, że będąc w stałym związku można być jednocześnie w innym długotrwałym związku, czyli mieć romans. Częściej z tym stwierdzeniem zgadzają się mężczyźni (19%). Polacy przyznają się, że najczęściej do seksu poza stałym związkiem w ich przypadku doszło po spożyciu dużej dawki alkoholu (26%), w czasie urlopu bez partnera lub partnerki (24%) i podczas podróży służbowych lub delegacji (17%). Jedna na osiem zdrad rozpoczęła się w biurze lub miejscu pracy.  

(az)