Nie ma odpowiedniej ilości seksu, a idealna częstotliwość będzie się różnić w zależności od osoby. Wyniki badań wskazują na to, że długotrwały brak seksu nie powinien mieć negatywnych skutków ubocznych – czytamy na portalu Medical News Today.

Częstotliwość seksu zmienia się naturalnie od czasu do czasu, w zależności od wieku, wahań popędu seksualnego i statusu związku. 

W badaniu analizującym dane od 17 744 osób w Stanach Zjednoczonych 15,2% mężczyzn i 26,7% kobiet zgłosiło, że nie uprawiało seksu w ostatnim roku, jednocześnie 8,7% mężczyzn i 17,5% kobiet zgłosiło, że nie uprawiało seksu przez 5 lat albo więcej.

Badania pokazują, że regularny seks może przynieść pewne korzyści zdrowotne, w tym poprawę funkcji układu odpornościowego, obniżone ciśnienie krwi, niższy poziom stresu i mniejsze ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Istnieje powszechny pogląd, że regularny seks jest ważną częścią dobrej kondycji emocjonalnej danej osoby. Chociaż oczywiście dotyczy to tylko niektórych osób.

Kiedy abstynencja seksualna jest mimowolna, niektóre osoby mogą odczuwać negatywny wpływ na ich zdrowie psychiczne. I odwrotnie, ludzie, którzy nie odczuwają pożądania seksualnego, mogą odczuwać niepokój. Brak seksu w związku może sprawić, że osoba poczuje się niepewnie lub zaniepokojona.

Wyniki badań wskazują również na to, że seks jest dobrym sposobem na złagodzenie stresu, co może poprawić zdrowie psychiczne.

Jeżeli chodzi o seks w związku, to dla niektórych osób seks może poprawić komunikację i poczucie bliskości. Ludzie, którzy czują, że nie mają wystarczającej ilości seksu, mogą martwić się, że coś jest nie tak z ich związkiem lub obawiają się, że nie są już dla swojego partnera pociągający.