Chorują na nią najczęściej palacze, już za kilka lat może być trzecią przyczyną umieralności na świecie. 21 listopada przypada dzień świadomości o obturacyjnej chorobie płuc.

zdj. ilustracyjne /Marcin Czarnobilski /Grafika RMF FM

W Polsce na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc cierpi około 2 mln osób. Tylko część z nich jest zdiagnozowana i leczona, pozostali jeszcze o niej nie wiedzą.

W wyniku choroby dochodzi do zanikania drobnych dróg oddechowych i destrukcji tkanki płucnej. Powierzchnia wymiany tlenu drastycznie się zmniejsza. Jest to choroba przebiegająca bardzo podstępnie.

Pacjent skarży się na niewielka upośledzenie przy czynnościach wysiłkowych, na kaszel, kaszel z odkrztuszaniem, a potniej są już problemy z jakimkolwiek wysiłkiem fizycznym. (...) Najbardziej narażeni są pacjenci w wieku pomiędzy 50 a 70 lat - palacze papierosów - mówi prof. Ewa Niżankowska Mogielnicka z kliniki chorób płuc i pulmonologii z Collegium Medicum UJ z Krakowa.

Grupy ryzyka

Ważne są także predyspozycje genetyczne, na chorobę tą zapada około 30 proc. palaczy. Najbardziej narażone są osoby, które mają niedobór białka  alfa 1 antytrypsyny - białko to zapobiega destrukcji miąższu płucnego.

Ważne są też czynniki rodzinne, jeżeli matka pali papierosy a jest w ciąży, to rozwój płuc dziecka jest nieprawidłowy. Takie dziecko nigdy nie osiągnie normalnej wydolności płuc. I to na co bardzo uczulam, palenie nawet tylko przez kilka lat, ale w wieku dojrzewania, czyli gimnazja, licea, bardzo upośledza działanie płuc" - mówi prof. Ewa Niżankowska Mogielnicka. U kobiet ta choroba przebiega ciężej, są one bardziej wrażliwe na działanie dymu tytoniowego.

Obturacyjną chorobę płuc można wykryć badaniem spirometrycznym.

(mc)