Stanowisko ekspertów jest jasne: zdrowo jest po prostu nie palić. Powszechnie uważa się jednak, że e-papierosy są mniej szkodliwe niż te tradycyjne. Nowe urządzenia, w których tytoń jest podgrzewany, a nie spalany, mogą powodować takie same uszkodzenia w komórkach płuc, co tradycyjne papierosy.

Wiedza na temat szkodliwości palenia tradycyjnych papierosów jest powszechna od lat. Wpływ palenia na rozwój wielu chorób jest znany i udowodniony naukowo.

Elektroniczne papierosy dostępne są dopiero od kilkunastu lat, dlatego nie można mówić o zbadaniu konsekwencji ich używania długoterminowo.

Niezdrowa alternatywa

Urządzenia, w których tytoń jest spalany, a nie podgrzewany, są często przedstawiane jako alternatywna (w domyśle: zdrowsza) dla tradycyjnych papierosów, bo nie wytwarzają dymu. W przypadku takich urządzeń o nazwie IQOS, sama nazwa naprowadza na ten trop - to akronim od angielskich słów: "I quit ordinary smoking" ( "Rzuciłem zwykłe palenie"). Jednak coraz więcej badań naukowych dowodzi, że korzystanie z tego typu urządzeń wcale nie jest zdrową alternatywą. 

Nikotyna szkodliwa dla płuc

Substancją uzależniającą w papierosach tradycyjnych oraz nowoczesnych urządzeniach podgrzewających tytoń jest nikotyna. To przez nią tak trudno rozstać się z nałogiem. Warto zauważyć, że szkodzi bez względu na sposób jej dostarczania do organizmu, co pokazują badania zespołu pod kierunkiem dr Pawany Sharma z University of Technology Sydney i Woolcock Institute of Medical Resarch. Wykazali oni, że wdychanie nikotyny zarówno z dymem, jak i wyziewami z nowych urządzeń podgrzewających tytoń, jest tak samo toksyczne dla komórek płuc. 

W zdrowych płucach komórki nabłonka stanowią pierwszą linię obrony przed różnego typu szkodliwymi cząsteczkami, natomiast mięśnie gładkie utrzymują właściwą strukturę aparatu oddechowego. Jeśli komórki te ulegają uszkodzeniu, pojawić się mogą kłopoty z oddychaniem.     

Wyniki naszych badań sugerują, że wszystkie trzy metody dostarczania organizmowi nikotyny są toksyczne dla komórek  - mówi dr Sharma.

Badacze wykazali, że nie ma różnicy pomiędzy badanymi źródłami nikotyny. Zarówno papierosy zwykłe, jak i urządzenia podgrzewające tytoń w równym stopniu wpływają na żywotność tych komórek, a wszystkie źródła nikotyny powodują stan zapalny.

Elektroniczne papierosy to urządzenia wykorzystujące nikotynę rozpuszczoną w tzw. liquidzie.