Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego to bardzo bolesne schorzenie, które niewłaściwie rozpoznane może spowodować poważne komplikacje zdrowotne.

zdj. ilustracyjne /Shutterstock

Co to jest wyrostek robaczkowy?

Wyrostek robaczkowy to część przewodu pokarmowego, a dokładniej ślepy (to znaczy otwarty jedynie z jednej strony) uchyłek kątnicy (dawniej nazywanej "ślepą kiszką"). Jego rozmiary są zmienne - u poszczególnych osób długość wyrostka waha się od 5 do nawet 20 cm - a położenie bardzo różnorodne.

Wewnątrz wyrostka robaczkowego znajduje się duża ilość tkanki chłonnej, dlatego też nazywa się go czasem "migdałkiem brzusznym". Obecność tej tkanki wskazuje także na jego rolę w systemie odpornościowym, aczkolwiek nie jest do końca określone, jaka to rola.

Co to jest zapalenie wyrostka robaczkowego?

W pewnych sytuacjach może dojść do rozwoju stanu zapalnego w obrębie wyrostka robaczkowego. Bez względu na to, jaki czynnik wpłynął na jego rozwój, stan ten powoduje szereg typowych objawów określanych jako ostre zapalenie wyrostka robaczkowego. Nieleczone ostre zapalenie wyrostka robaczkowego w przeważającej większości przypadków prowadzi do rozlanego zapalenia otrzewnej, które jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia.

Jakie są objawy zapalenia wyrostka robaczkowego?

Objawy ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego mogą być zaskakująco różnorodne. Wynika to głównie ze znacznych różnic w jego umiejscowieniu w jamie brzusznej oraz skuteczności działań, jakie organizm chorego podejmuje, aby walczyć z rozwijającym się stanem zapalnym.

W najbardziej typowym przebiegu pierwszym objawem jest uogólniony ból brzucha, który lekarze nazywają bólem "trzewnym". Jest to rozlany, nieprzyjemny ból o nieprecyzyjnej lokalizacji - boli cały brzuch, ale nie jest to ból nie do wytrzymania. Po pewnym czasie ból zaczyna się lokalizować w okolicy prawego dołu biodrowego, czyli po stronie prawej nieco powyżej pachwiny. Do bólu dołącza się utrata apetytu, nudności, wymioty i gorączka. 

Jeżeli na tym etapie nie nastąpi interwencja lekarska, ból może ponownie rozlać się na całą jamę brzuszną i bardzo się nasilić, a chory przestaje oddawać mocz. Pogarsza się stan ogólny chorego - zapalenie wyrostka przechodzi w zapalenie otrzewnej, czyli stan zapalny "rozlewa się" na całą jamę brzuszną. Jest to przebieg typowy nieleczonego zapalenia wyrostka robaczkowego, ale - jak wspomniano - bardzo często zdarzają się znaczne odstępstwa od tego schematu.

Jeżeli w przebiegu zapalenia wyrostka dojdzie do jego perforacji, to znaczy stan zapalny spowoduje przedziurawienie ściany pęcherzyka i wylanie się zakażonej treści do jamy brzusznej, pojawia się dodatkowo nagły i bardzo silny ból brzucha, który z czasem przechodzi w stały i trudny do wytrzymania ból całej jamy brzusznej, odpowiadający rozlanemu zapaleniu otrzewnej.

W niektórych sytuacjach ból może być zlokalizowany w innej części jamy brzusznej, trwa nawet kilka dni bez zmiany nasilenia albo jest raz silniejszy, a raz słabszy, gorączka nie występuje w ogóle lub pojawia się i znika. Podobnie wymioty - u niektórych chorych stanowią objaw dominujący, a u innych nie występują w ogóle.

Jakie są metody leczenia zapalenia wyrostka robaczkowego?

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego leczy się chirurgiczne. Polega to na wycięciu zmienionego zapalnie wyrostka robaczkowego i ewentualnie usunięciu skutków rozwoju procesu zapalnego w jamie brzusznej.  

źródło: Medycyna Praktyczna

(ag)