„Kontrowersje i Postępy w reumatologii” to temat konferencji, która rozpocznie się już 24 maja w Krakowie. Będzie to ważne wydarzenie dla środowiska polskich reumatologów. „Medycyna w ogóle jest kontrowersyjną dziedziną i od dawna wiemy, że nie wszyscy są zgodni co do poglądów na różne choroby, a my staramy się stworzyć płaszczyznę współpracy pomiędzy różnymi dziedzinami medycyny” – mówi prof. Zbigniew Żuber, jeden z organizatorów konferencji.

"Kontrowersje i Postępy" to nazwa konferencji a jednocześnie forum dyskusji i platforma współpracy interdyscyplinarnej. Pomysłodawcą i głównym organizatorem konferencji jest prof. Marek Brzosko, konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii i prezes Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego.

Pewnymi kontrowersjami są poglądy ze strony różnych dziedzin. Mamy kontrowersję między dermatologiem a reumatologiem, między pulmunologiem a reumatologiem, czyli wszystkie dziedziny, które są ważne - mówi prof. Zbigniew Żuber, Kierownik Oddziału Dzieci Starszych z pododdziałem Neurologicznym i Reumatologicznym Szpitala Dziecięcego św. Ludwika w Krakowie.

Choroby autoimmunologiczne mogą występować w różnych dziwnych konstelacjach. Mamy do czynienia ze złożonymi chorobami o nieznanym do końca pochodzeniu. Podłożem tych chorób są zaburzenia immunologiczne, ale objawy są z różnych narządów i układów. Mamy pacjentów, którzy mają choroby stawów, przewodu pokarmowego, płuc, serca, zajęcie oczu. Czyli mamy człowieka, którym musimy się zająć wspólnie w kompleksowej opiece wielospecjalistycznej - mówi lekarz.

Tematyka tej konferencji jest bardzo szeroka: Wszystko co jest związane z reumatologią staramy się pokazać na tej konferencji. Od niemowląt po osoby w starszym wieku. Choroby zmieniają się w zależności od wieku, inne są w wieku dziecięcym, inne w młodzieńczym, inne w wieku dorosłym -mówi prof. Żuber.

Konferencja trwa w Krakowie od 24 do 26 maja.

(ag)