Piękne, białe zęby to nie tylko ładniejszy uśmiech, to także, a może przede wszystkim, zdrowe ciało. Eksperci przypominają, że jest szereg chorób, wywoływanych przez tzw. bakterie odzębowe i odzębowe ogniska zapalne. To m.in. zapalenie wsierdzia. "Najnowsze badania udowadniają też, że stany zapalne jamy ustnej, nie tylko zębów, ale także dziąseł, przekładają się na powstawanie cukrzycy" - mówi w rozmowie z RMF FM stomatolog, dr Magdalena Szajnar.

Odwiedzaj dentystę kontrolnie co najmniej raz na pół roku (zdj.ilustracyjne) / J.M. Guyon /PAP/EPA

Dr Szajnar podkreśla, że higiena jamy ustnej to nie tylko szczotkowanie zębów rano i wieczorem. Aby cieszyć się zdrowym i śnieżnobiałym uśmiechem, warto wybrać się co jakiś czas na profesjonalną higienizację. Chodzi o profesjonalne czyszczenie zębów. Nie wszyscy wiemy, że u każdego z nas w pewnych rejonach odkłada się płytka nazębna. Niektórzy pacjenci muszą zwracać na to szczególną uwagę. Kamień nazębny jest potencjalnym ogniskiem zapalnym - ostrzega stomatolog. Kamień to utwardzona płytka nazębna, czyli bakterie. Mogą one powodować próchnicę, ale nie tylko. Im więcej kamienia na zębach, tym większe ryzyko wystąpienia stanów zapalnych dziąseł, czyli paradontozy.

Jeśli dojdzie już do pojawienia się próchnicy, wtedy należy działać szybko. Nieleczona próchnica może doprowadzić do stanów zapalnych w obrębie miazgi zębowej, czyli popularnie zwanego nerwu – mówi dr Szajnar. Stany zapalne ze środka zęba mogą zaś poprzez naczynia krwionośne rozprzestrzeniać się na cały organizm. A to nie lada problem. Badania pokazują, że niemal 90 procent polskich dzieci ma próchnicę. To jeden z najgorszych wyników w Europie! Dlatego tak ważne jest wyrabianie nawyku dbania o zęby już u najmłodszych dzieci.

O higienę jamy ustnej powinny szczególnie dbać kobiety oczekujące dziecka. Kiedyś obiegowa opinia mówiła, że nie należy leczyć kobiet w ciąży. To zdecydowanie błędna opinia - podkreśla dr Szajnar. Warto, żeby kobieta planująca dziecko przygotowała się do ciąży również pod względem stomatologicznym. Trzeba pamiętać o regularnych wizytach u dentysty. Gdy kobieta jest już w ciąży najlepiej leczyć zęby w drugim trymestrze. Wtedy też my, stomatolodzy nie boimy się podawać znieczuleń i wykonujemy wszystkie zabiegi bardzo bezpiecznie i bezstresowo - wyjaśnia dentystka. Jak podkreśla, nieleczone problemy z uzębieniem mogą przekładać się na zdrowie samej ciężarnej, ale też na zdrowie dziecka. Grozi to m.in. tzw. niską masą urodzeniową noworodka.

Jak w takim razie dbać o higienę jamy ustnej? Te zalecenia dotyczą wszystkich: dzieci i dorosłych. Zęby powinniśmy szczotkować po każdym posiłku. Jeśli nie mamy na to czasu, warto to robić przynajmniej rano i wieczorem. Bardzo ważną rzeczą jest też nitkowanie. Bardzo mało osób potrafi prawidłowo nitkować zęby - mówi dr Szajnar. Zdarza się, że nitkując zęby uszkadzamy dziąsła. Trzeba używać długiej na ok. metr nitki. Nawinąć na palce wskazujące, wprowadzić między zęby i tak jakby przytulić do zęba. Absolutnie nie należy próbować wprowadzać nitki na siłę do góry, w okolice brodawki międzyzębowej - tłumaczy stomatolog.

Regularne mycie zębów, nitkowanie i płukanie, może ustrzec nas przed wieloma chorobami, nie tylko jamy ustnej. Warto również pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa. Przynajmniej raz na pół roku.

Za co zapłaci NFZ?

Wizyta u stomatologa zwykle kojarzy się z dużym wydatkiem. Warto jednak pamiętać, że niektóre zabiegi i podstawowe badania są w części gabinetów refundowane przez NFZ. Listę tych gabinetów można znaleźć na stronach funduszu.

Za co zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia?
• badanie z instruktażem higieny jamy ustnej;
• badanie lekarskie kontrolne;
• leczenie próchnicy zębów;
• świadczenia z zakresu leczenia kanałowego w zębach siecznych i kłach w szczęce i żuchwie;
• usunięcie złogów nazębnych;
• leczenie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej;
• usunięcie zęba oraz niektóre zabiegi chirurgiczne
• wykonanie maksymalnie 2 zdjęć rentgenowskich wewnątrzustnych w ciągu 12 miesięcy;
• znieczulenie w przypadku procedur refundowanych

Kobiety w ciąży i połogu mogą dodatkowo skorzystać z rozszerzonego leczenia kanałowego. Osobom niepełnosprawnym w stopniu umiarkowanym i znacznym, jeżeli wynika to ze wskazań medycznych, przysługują: znieczulenie ogólne przy wykonywaniu świadczeń zdrowotnych i kompozytowe materiały światłoutwardzalne do wypełnień.

Dzieciom i młodzieży także przysługuje pakiet usług stomatologicznych refundowanych przez NFZ. Refundacja obejmuje:
• profilaktyczne zabezpieczenie lakiem bruzd „szóstek” do ukończenia 8 roku życia;
• lakierowanie wszystkich zębów stałych;
• impregnacja zębiny zębów mlecznych;
• całkowite opracowanie i odbudowa ubytku zęba mlecznego;
• kosmetyczne pokrycie niedorozwoju szkliwa w zębach stałych;
• leczenie chorób przyzębia;
• zabiegi chirurgiczne takie jak: operacyjne odsłonięcie zatrzymanego zęba, operacyjne usunięcie zawiązków zębów ze wskazań ortodontycznych, resekcja wierzchołka korzenia zębów przednich.

NFZ płaci także za leczenie ortodontyczne :
• leczenie z zastosowaniem aparatu ruchomego – do końca 12. roku życia;
• kontrolę wyników leczenia po jego zakończeniu – w okresie retencji (noszenia tzw. aparatu retencyjnego) do ukończenia 13. roku życia;
• zdjęcie pantomograficzne – jeden raz w trakcie całego leczenia ortodontycznego;
• naprawę aparatu – do ukończenia 13. roku życia (świadczenie dotyczy naprawy ruchomego aparatu ortodontycznego wykonanego w ramach świadczeń gwarantowanych do ukończenia 13. roku życia. Świadczenie jest udzielane nie częściej niż 12 razy w roku kalendarzowym (nie przysługuje naprawa aparatu ortodontycznego uszkodzonego z powodu nieprawidłowego użytkowania),
• korekcyjnego szlifowania zębów;
• protezy dziecięcej częściowej i całkowitej.