Mycie zębów to jedna z podstawowych czynności, która pozwala zadbać o higienę jamy ustnej. Trzeba pamiętać, że o zęby mleczne trzeba dbać tak samo jak o zęby stałe.

Zdjęcie ilustracyjne /pixabay.com /Internet

Higienę jamy ustnej powinno się rozpocząć jeszcze przed wyrznięciem się pierwszych zębów. Przecieranie wałów dziąsłowych i języka (np. silikonową nakładką na palec) pozwala usunąć osad i resztki pokarmu, a poza tym w ten sposób przyzwyczaja się dziecko do późniejszych zabiegów higienicznych.

Wszystkie czynności należy wykonywać ostrożnie, ponieważ błona śluzowa niemowlęcia jest wrażliwa na urazy mechaniczne. Szczotkowanie należy rozpocząć po pojawieniu się pierwszych zębów. Początkowo dobrze jest używać szczoteczki nasadzanej na palec, którą następnie należy zamienić na miękką szczoteczkę o małej główce z niewielką ilością (wielkości ziarenka groszku) pasty do zębów przeznaczonej dla dzieci.

Zęby powinno się szczotkować co najmniej 2 razy dziennie. Najważniejsze jest mycie zębów przed snem, po ostatnim posiłku. Dzieci >6. miesiąca życia nie powinny już zasypiać z piersią lub butelką w buzi.

źródło: Medycyna Praktyczna

(ag)