Alergia to coraz częstszy problem zdrowotny. Może rozwinąć się już u małych dzieci. Do czynników wywołujących objawy alergiczne u dzieci należą zwłaszcza alergeny wziewne i pokarmowe. Sprawdź, jakie objawy mogą świadczyć o alergii u dziecka i w jaki sposób lekarz stawia rozpoznanie.

Alergia u dziecka - objawy chorobowe

Alergia to nadmierna odpowiedź układu odpornościowego na czynniki zewnętrzne, które naturalnie nie powodują powstania objawów chorobowych. Możesz podejrzewać alergię u dziecka, jeśli zaobserwujesz u niego:

  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego - nudności, wymioty, ból brzucha, u najmłodszych dodatkowo ulewanie, kolkę;
  • dolegliwości ze strony układu oddechowego - nawracający, wodnisty katar, drapanie w gardle, swędzenie nosa, napadowe kichanie, powtarzające się zapalenie spojówek, duszności, suchy i męczący kaszel, łzawienia, swędzenie oczu;
  • zmiany skórne - zaczerwienienie, świąd, pokrzywkę, łuszczenie się, wysypkę, pęcherze;
  • dolegliwości psychiczne - niepokój, nadmierną aktywność, apatię, płacz bez wyraźnego powodu, zmęczenie, niewytłumaczalne zmiany nastroju, zaburzenia koncentracji.

Przeczytaj, w jaki sposób powstaje alergia u dzieci - Badania Laboratoryjne.

Do jakiego lekarza z podejrzeniem alergii u dziecka?

Jeśli zaobserwowałeś u dziecka niepokojące objawy, które mogą wskazywać na alergię, zgłoś się z nim do pediatry. Lekarz ten na podstawie wstępnej diagnozy - szczegółowo przeprowadzonego wywiadu medycznego i badania fizykalnego - skieruje Was na testy alergiczne lub od razu do alergologa. Specjalista ten zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem wszelkiego rodzaju reakcji alergicznych.

Jak rozpoznać alergię u dziecka?

Jak już wcześniej wspomniano, pierwszym etapem diagnostyki alergii jest badanie podmiotowe. Lekarz zapyta dziecko i Ciebie o występujące dolegliwości (ich rodzaj, nasilenie, okoliczności ich powstania), towarzyszące choroby, przyjmowane leki, przypadki alergii wśród krewnych i inne obciążenia rodzinnego wywiadu medycznego. Eksperci podkreślają, że dzieci alergików są w sposób szczególny narażone na jej rozwój. Jeśli schorzenie to ma jeden z rodziców, ryzyko, że maluch będzie alergikiem, wynosi 30%, a jeśli oboje - rośnie już do 60%. Następnie lekarz zbada dziecko - oceni jego stan zdrowia w badaniu fizykalnym. Postawienia diagnozy wymagają jednak badania laboratoryjne. 

Jakie testy alergiczne u dzieci?

Dla postawienia jasnej diagnozy alergolog ma do dyspozycji rozmaite testy alergiczne. W przypadku małych pacjentów najczęściej w rozpoznaniu alergii wykorzystywane są dwa ich rodzaje - test skórny i badanie serologiczne z krwi. W przypadku pierwszego rozwiązania prowadzi się do celowego wywołania kontaktu dziecka z alergenem. Umieszcza się kroplę czynnika alergicznego na skórze dziecka i obserwuje reakcje organizmu na niego. Metoda ta stosowana jest jednak u dzieci po ukończeniu 4. roku życia. Bez względu na wiek przeprowadzić można badania serologiczne. Dokonuje się w nich oznaczenia poziomu przeciwciał IgE dla danych alergenów. Z jednej próbki krwi przebadać można nawet kilkadziesiąt alergenów. Laboratoria oferują specjalnie opracowane panele badań alergicznych, które zawierają najczęstsze alergeny wieku dziecięcego.