Po antykoncepcję postkoitalną, czyli tę stosowaną po stosunku seksualnym i potocznie zwaną tabletką „dzień po”, powinno się sięgać jedynie w sytuacjach awaryjnych. Warto też pamiętać, że wbrew potocznemu określeniu mamy trochę więcej czasu na jej zażycie, choć im szybciej, tym lepiej. Dokładnie, jaki jest to przedział czasowy i jak działa ta metoda wyjaśnia doktor Grzegorz Południewski, ginekolog–położnik.

Pigułka "dzień po" to  mała, okrągła, biała tabletka, o średnicy mniej więcej jednego centymetra. Oparta jest na zwiększonej dawce hormonu progestagenu. Działa do 72 godzin po stosunku seksualnym. Dłużej - bo do 120 godzin po stosunku - działa antyhormon - antyprogestagen, czyli octan uliprystalu.

Te dwa preparaty działają tak naprawdę bardzo podobnie. Choć ten, który działa do 120 godzin po stosunku seksualnym jest bardziej efektywny. Oba hamują przede wszystkim owulację bez względu na zaawansowanie cyklu - tłumaczy ginekolog-położnik, dr n.med. Grzegorz Południewski.

Mechanizm działania tabletki "dzień po"

Tabletkę "dzień po" można zastosować, gdy dojdzie do niezabezpieczonego stosunku seksualnego, nie chcemy zajść w ciążę. W czasie jednego cyklu można ją zażyć maksymalnie dwa razy.

Pigułka wpływa na szereg czynników związanych z płodnością. Zamienia ona fazę cyklu na późniejszą. Tworzy się zjawisko zaniku okienka implementacyjnego. By doszło do zagnieżdżenia się zapłodnionego zarodka w błonie śluzowej macicy, muszą zajść bardzo specyficzne warunki i taki proces można łatwo zaburzyć. Wszystkie te mechanizmy są dodatkowymi. Podstawowym jest blokowanie owulacji bez względu na zaawansowanie cyklu - wyjaśnia ginekolog.

Czy tabletka "dzień po" jest bezpieczna?

Antykoncepcja awaryjna, ze względu na swój mechanizm działania, zaburza jedną fazę cyklu, może również spowodować zmiany w drugim cyklu. Nie ma jednak wpływu na zdolność zajścia w ciążę. Nie wpływa negatywnie na przyszłą płodność.

Co istotne, pigułka "dzień po" jest formą antykoncepcji, którą stosuje się jedynie w nagłych przypadkach.

Powikłania, które mogą wystąpić po jej zażyciu to przesunięcie momentu krwawienia, bardziej obfite krwawienie. Czasami mogą pojawić się nudności, bóle głowy tuż po jej przyjęciu.

Źródło: zdrowie.pap.pl