Witaminy i mikroelementy odgrywają ważną rolę dla zdrowia. Utrzymanie ich właściwego poziomu wspomaga prawidłową pracę Twojego organizmu, dlatego warto zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę. To, co jesz, ma wpływ na Twoje samopoczucie i jakość życia, a szczególnego znaczenia nabiera w okresie ciąży oraz karmienia piersią. Zobacz, dlaczego tak jest i na co należy zwracać uwagę.
Ciąża to bez wątpienia wyjątkowy czas. W kobiecym ciele zachodzi wiele zmian związanych z rozwojem płodu, dlatego Twój organizm może wówczas oczekiwać jeszcze lepszego odżywiania. To właśnie z tego powodu eksperci zalecają przyszłym mamom m.in. przyjmowanie większej ilości kwasu foliowego oraz witamin: B2, B6 i A. To istotne zarówno ze względu na zdrowie Twoje, jak i rozwijającego się w Tobie dziecka. A co dzieje się po porodzie? Organizm w okresie laktacji również może wykazywać większe zapotrzebowanie na witaminy i energię, co związane jest z tym, że produkujesz mleko dla swojej pociechy.
Bardzo często słyszy się, że sposób odżywiania matki oddziałuje na jakość pokarmu dla dziecka. Jednak, wbrew pozorom, wcale tak nie jest: posiłki mamy mają znikomy wpływ na skład i wartość odżywczą mleka, które wytwarza jej organizm. W okresie poporodowym nie musisz więc stosować ścisłej diety ani unikać wzdymających potraw - z obawy o to, że Twój maluszek doświadczy problemów żołądkowych. Zrezygnuj z nich wyłącznie wówczas, gdy sama się po nich źle czujesz.
Czy w związku z tym młoda mama nie musi szczególnie dbać o swoją dietę? Również nie. Okres laktacji, podobnie jak ciąża, w dość dużym stopniu obciążają Twój organizm. Oznacza to, że:
l potrzebujesz ok. 500 kcal dziennie więcej niż zazwyczaj, aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość energii do funkcjonowania w tym wyjątkowym czasie (jest to związane m.in. właśnie z produkcją pokarmu);
l zgodnie ze wskazaniami Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) na etapie karmienia piersią może się zwiększyć zapotrzebowanie Twojego organizmu na kwas foliowy oraz witaminy: B2, B6, A oraz C;
l przyda Ci się urozmaicona, zbilansowana dieta, która zapewni Ci wszystkie niezbędne składniki odżywcze - to ona jest fundamentem Twojego zdrowia i dobrego samopoczucia.
A co, jeśli nie dostarczysz sobie z posiłkami odpowiedniej ilości potrzebnych substancji? Choć nadal będziesz w stanie wyprodukować pełnowartościowy pokarm dla dziecka, samą siebie możesz narazić się na ogólne osłabienie oraz problemy zdrowotne - np. nasilone zmęczenie.
Jednym ze zjawisk, które dotyka młode mamy, jest wypadanie włosów po ciąży. Często mówi się, że jest to wynik niedoboru witamin, ale to nie do końca prawda. Zazwyczaj przyczyna takiego stanu rzeczy leży zupełnie gdzie indziej. Powodem, dla którego po porodzie możesz gubić włosy garściami i doświadczyć ich przerzedzenia, jest najczęściej huśtawka hormonalna w Twoim organizmie. Z czego wynika? Z procesów, które zachodzą w kobiecym ciele w związku z przygotowaniami do porodu i laktacji.
Istotne są przede wszystkim zmiany poziomu estrogenu, który podczas ciąży znacząco rośnie, w efekcie czego zahamowana zostaje faza katagenowa wzrostu włosów. To zaś oznacza, że kosmyki, które "planowo" wypadłyby w ciągu tych 9 miesięcy, zatrzymują się na głowie na dłużej. Jeśli chwilę się na tym zastanowisz, na pewno przyznasz, że gdy oczekiwałaś na narodziny dziecka, Twoja czupryna stała się mocniejsza, gęstsza i bardziej lśniąca. Co jednak dzieje się po porodzie? Organizm krok po kroku wyrównuje rozchwiany ciążą poziom hormonów. W konsekwencji ciało pozbywa się też nadmiaru włosów na głowie - te, które zostały "przetrzymane", po prostu masowo wypadają, by zrobić miejsce nowym.
Co zatem zrobić w tym okresie? Przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość. Problemy z wypadaniem włosów, o ile są wynikiem burzy hormonalnej po porodzie, ustąpią po ok. 6-9 miesiącach. Pamiętaj jednak, że "przeczekanie" problemu, bez podejmowania żadnych kroków, by wspomóc odbudowę włosów, spowoduje, że fryzura będzie znacznie dłużej wracała do formy sprzed ciąży. Dlatego w tym czasie szczególnie warto zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę. Powinna Ci dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych, takich jak np. biotyna, aminokwasy siarkowe, kwas pantotenowy, witaminy z grupy B, miedź, cynk i żelazo czy krzem. To one wesprą powrót Twoich włosów do pożądanego stanu. Możesz także wesprzeć się suplementami. Jeśli karmisz piersią, sięgnij po formułę przeznaczoną dla kobiet karmiących - np. preparaty takie jak VITAPIL® Mama.
Wypadanie włosów po ciąży to nie jedyny naturalny symptom, którego możesz doświadczyć w okresie karmienia piersią. Jeżeli jednak niepokoją Cię jakieś objawy - np. przewlekłe zmęczenie, problemy z koncentracją czy ogólne osłabienie - skonsultuj się ze swoim lekarzem. W ten sposób upewnisz się, czy wszystko jest w porządku, i, w razie potrzeby, zastosujesz zasugerowane przez specjalistę rozwiązania, które poprawią Twoje samopoczucie.