Czterech na pięciu mężczyzn po czterdziestym roku życia chrapie - wynika z badania TNS Polska. Lekarze ostrzegają, że to poważny problem, który może świadczyć o kłopotach ze zdrowiem. Nie można chrapania bagatelizować! W Polsce z bezdechem sennym zmaga się ponad półtora miliona osób. Czy można się go całkowicie pozbyć?
Chrapanie najczęściej występuje u pacjentów z nadwagą i nasila się razem z wiekiem. Jedną z przyczyn są zaburzenia oddychania nosem na skutek doznanych urazów, lub nieprawidłowego rozwoju górnych dróg oddechowych lub reakcji obrzękowych nosa spowodowanych np. alergią. Może też być spowodowany przerostem podniebienia miękkiego, które może współistnieć z przetrwałymi powiększonymi migdałkami podniebiennymi.
Leczenie chirurgiczne polegające na korekcie wspomnianych nieprawidłowości, a mające na celu udrożnienie górnych dróg oddechowych przywracając naturalny fizjologiczny trakt oddechowy, jest w stanie wyeliminować chrapanie, lub znacznie je ograniczyć. Jest to leczenie kompleksowe, w którym na podstawie badań endoskopowych i radiologicznych dobiera się taki zestaw zabiegów najczęściej wykonywanych jedno czasowo, aby uzyskać upragniony rezultat. Ważna jest też współpraca pacjenta polegająca przede wszystkim na osiągnięciu i utrzymaniu prawidłowej wagi ciała.