21 i 22 stycznia, to Dzień Babci i Dzień Dziadka. Składamy życzenia: zdrowia, siły i uśmiechu - a może by tak pomóc w tym, żeby te życzenia się spełniły? Najlepszym prezentem jest czas razem - a wtedy można dać jeszcze więcej.
Zabierz babcię i dziadka na wspólny spacer. Sami mogą nie mieć motywacji lub celu. Tymczasem wychodząc razem, oferujemy nie tylko towarzystwo - lekarze i eksperci ds. kultury fizycznej przekonują, że ten niewielki wysiłek fizyczny daje nam znacznie więcej, niż myślimy:
- już 1 minuta spaceru dziennie - wydłuża życie od 1,5 do 2 minut
- 2 godziny przechadzki tygodniowo - to o 30 proc. mniejsza szansa na udar
- 60 minut dziennie spokojnego marszu - zmniejsza ryzyko otyłości o 50 proc.
- 30 minut wędrówki dziennie - może zmniejszyć objawy depresji aż o 36 proc.
- z kolei 45 minut dziennie - wzmacnia odporność
- 3,5 tys. kroków dziennie zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy o 29 proc.
Spacer, to także: mniejsze zagrożenie chorobami serca, redukcja stresu oraz obniżenie poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi. Pomaga zrzucić zbędne kilogramy i poprawia kondycję. Nawet krótki marsz: dotlenia organizm, przyspiesza metabolizm i relaksuje. To, co szczególnie istotne dla seniorów: zmniejsza ryzyko chorób wieku podeszłego, jak choćby demencja, ale też wzmacnia: stawy, mięśnie i kości, a także zmniejsza ryzyko zachorowania na: osteoporozę, cukrzycę oraz nowotwory.
Ponad 33 proc. wszystkich zgonów na świecie spowodowanych jest przez dziesięć głównych czynników ryzyka - na czwartym miejscu znajduje się siedzący tryb życia. Spacer to najtańsza i najprostsza forma profilaktyki - wystarczy wstać i iść przed siebie.
A może - w ramach spaceru - wybrać się do punktu diagnostycznego na badania? Radość życia jest większa, gdy mamy poczucie, że wszystko jest dobrze - zwłaszcza z naszym zdrowiem. Lepiej to sprawdzić, wykonując podstawowe badania:
- glukozy - w kierunku diagnostyki cukrzycy, która przez dłuższy czas może być "ukryciu" i niszczyć organizm, prowadząc do: udaru mózgu czy zawału serca
- cholesterolu - jego nadmiar w organizmie jest odkładany w tętnicach i powoduje ich zatykanie, a następnie rozwój miażdżycy i jej konsekwencje, jak: choroba wieńcowa, zawał serca, zaburzenia neurologiczne czy udar
- kreatyniny - pozwalające ocenić funkcję nerek
- stężenia elektrolitów - jak sód i potas, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu krążenia, utrzymania ciśnienia krwi na odpowiednim poziomie, a niedobory mogą mieć wpływ na: pracę serca, skurcze mięśni, zawroty i bóle głowy. Mogą prowadzić też do utraty przytomności, zaburzeń pamięci i koncentracji, a nawet do śmierci
Sami seniorzy mogą nie pamiętać o kontrolowaniu stanu zdrowia - w ten sposób pokażemy im, że nam na nich zależy.
Zabierz dziadków na obiad lub ugotujcie coś razem.
Szczególnie seniorzy powinni pamiętać o tym, żeby jeść regularnie - od 4 do 5 mniejszych posiłków dziennie, uzupełniając śniadanie, obiad i kolację o lekkie przekąski. Dieta musi być zbilansowana i bogata w składniki odżywcze:
- warzywa i owoce - dostarczają niezbędnych witamin, minerałów i błonnika, który wspomaga trawienie
- pełnoziarniste produkty - chleb, makaron i kasze to źródło energii i błonnika
- chude białko - drób, ryby, chude mięso i rośliny strączkowe do utrzymania masy mięśniowej
- nabiał - jogurty, mleko i sery są źródłem wapnia potrzebnego dla zdrowych kości
- zdrowe tłuszcze - orzechy, nasiona, oliwa z oliwek i awokado, to wsparcie dla serca
Seniorzy mają szczególne potrzeby żywieniowe, które wynikają ze zmian metabolicznych i innych problemów, które pojawiają się z wiekiem. Odpowiednia dieta nie tylko wspiera zdrowie, ale może też wydłużyć życie.
Ogromnie ważna jest rozmowa - to nie tylko czas spędzony razem, ale też trening dla mózgu, ćwiczenia pamięci i koncentracji. Najważniejsze jest jednak to, że babcia i dziadek wiedzą, że są ważni.