"Rodziny są w stanie podać tysiąc powodów, by tylko nie zabrać pacjenta ze szpitala. Nie odbierają telefonu albo mówią, że chorego do domu nie wezmą, bo nie mają odpowiednich warunków" - przyznaje w rozmowie z RMF FM dr Krzysztof Czarnobilski - geriatra i dyrektor ds. lecznictwa Szpitala MSWiA w Krakowie. „Szpital to nie przechowalnia, nie zostawiaj bliskich na święta w szpitalu" - to jedno z haseł kampanii społecznej "Wspólne Święta" zorganizowanej przez Okręgową Izbę Lekarską.

Jeśli nie pokażemy naszym dzieciom, że święta należy spędzać z dziadkami, to później nie możemy oczekiwać, że będą tym zainteresowane nasze wnuki - mówi Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie i zachęca bliskich starszych pacjentów do zapoznania się z kampanią społeczną "Wspólne Święta".

Jest to akcja zainicjowana przez lekarzy stażystów Okręgowej Izby Lekarskiej. Po kilku latach pracy lekarze przyzwyczajają się do sytuacji, kiedy przed świętami przyjmowana jest do szpitali większa ilość osób starszych, ale nie z powodu wskazań medycznych, lecz ze względów społecznych - mówi prezes OIL w Warszawie. Zaryzykują stwierdzenie, że nie ma w Polsce lekarza pracującego na oddziale wewnętrznym, który nie zetknąłby się z tym problemem. Lekarzy stażystów, którzy pierwszy raz spotkali się takim zjawiskiem, mocno to razi - dodaje.

Łukasz Jankowski przyznaje, że niemożliwe jest dokładne określenie skali zjawiska, ponieważ na kartach wypisowych nie ma uwzględnionego faktu, że chory przebywał w szpitalu ze wskazań społecznych.

Możemy oceniać to zjawisko na bazie własnego doświadczenia - mówi prezes OIL w Warszawie i zaznacza, że w akcji chodzi głównie o nagłośnienie problemu, który wciąż pozostaje tematem tabu.

W ramach akcji oplakatowane zostaną szpitale na Mazowszu. Poza tym na profilu facebookowym izby trwa aukcja charytatywna, z której dochód zostanie przeznaczony na przygotowanie spotu promującego kampanię społeczną.

(mc)

źródło: Medycyna Praktyczna