Prolaktyna, hormon często kojarzony z ciążą i karmieniem piersią u kobiet, ma również duże znaczenie dla mężczyzn. Choć jego poziom u panów naturalnie jest niski, jego wahania mogą wpływać na ich życie seksualne i ogólne samopoczucie. Dlatego, jeśli pojawiają się problemy z libido czy zmęczenie, warto pomyśleć o badaniach. To prosty krok, który może pomóc w rozwiązaniu wielu problemów zdrowotnych.

Prolaktyna to jeden z hormonów, odpowiedzialny za wiele ważnych funkcji u kobiet, zwłaszcza podczas ciąży i karmienia piersią. Jak informuje w rozmowie z RMF FM doktor Grzegorz Sokołowski, endokrynolog ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, ma on duże znaczenie także u mężczyzn.

Prolaktyna u panów pozostaje naturalnie na niskim poziomie, ale mogą występować jego wahania, dlatego w przypadku złego samopoczucia warto profilaktycznie po konsultacji ze specjalistą wykonać sprawdzające badania - zaznaczył endokrynolog, doktor Grzegorz Sokołowski.

Dodaje, że prolaktyna jest odpowiedzialna za wiele istotnych procesów sfery seksualnej.

 

Gdzie powstaje prolaktyna?

Prolaktyna produkowana jest przez przysadkę mózgową. Hormon ten wytwarzany jest także w mniejszych ilościach m.in. przez komórki układu odpornościowego, gruczoły sutkowe, prostatę, skórę i tkankę tłuszczową.

U kobiet hormon ten bierze udział w regulacji laktacji i wzrostu płodu w czasie ciąży. Z kolei u mężczyzn odpowiada przede wszystkim za stymulację jąder do wydzielania testosteronu oraz za regulację funkcji seksualnych - zaznaczył endokrynolog Grzegorz Sokołowski.

Podwyższony poziom prolaktyny, który powoduje objawy, jest rzadko spotykany u mężczyzn. Jeśli jednak występują problemy z płodnością, obniżone libido, zaburzenia seksualne czy przewlekłe zmęczenie, warto rozważyć tę możliwość jako potencjalną przyczynę dolegliwości. Mogą je powodować choroby przysadki mózgowej.

Doktor Sokołowski przypomniał również, że niedoczynność tarczycy, może mieć wpływ na poziom prolaktyny u mężczyzn, powodując jej podwyższone stężenia.

Testosteron a prolaktyna

Testosteron i prolaktyna to hormony, które odgrywają kluczową rolę w regulacji układu rozrodczego. Fizjologiczne niewielkie ilości prolaktyny stymulują jądra do wytwarzania testosteronu. Jednak zbyt wysokie stężenie prolaktyny może obniżać poziom androgenów, co prowadzi do objawów takich jak zmniejszone libido, uczucie zmęczenia czy obniżenie aktywności psychoruchowej.

Panowie, nie bójcie się profilaktycznych badań!

Hiperprolaktynemię u mężczyzn rozpoznaje się na podstawie oznaczenia poziomu prolaktyny we krwi. Badanie wykonuje się na czczo, w godzinach porannych - przypomina dr Sokołowski. Dzień przed badaniem zaleca się unikanie intensywnego wysiłku fizycznego, ciężkiej pracy oraz stresu, ponieważ te czynniki mogą wpłynąć na wyniki badania.