Trudno oszacować jak wiele przemian chemicznych zachodzi w wątrobie. Jednym z jej głównych zadań jest odtruwanie organizmu, m.in. z alkoholu. Potrafi się regenerować, ale zaniedbana może być nie do uratowania.

Zdjęcie ilustracyjne /Marcin Czarnobilski /RMF FM

Wątroba jest największym gruczołem w organizmie człowieka. U mężczyzn osiąga wagę do 1700 g, a u kobiet do 1500 g. Zarządza białkami, tłuszczami i cukrami. Produkuje żółć niezbędną do trawienia tłuszczów. Jednak prawidłową pracę wątroby łatwo zaburzyć. Złe odżywanie może poważnie ją uszkodzić. Konserwanty lub barwniki zawarte w produktach spożywczych paraliżują pracę wątroby.

Narząd, który jest bardzo wytrzymały i łatwo się regeneruje ma swoje słabe punktyPrzedawkowanie alkoholu może doprowadzić do tzw. marskości wątroby. To schorzenie jest nieodwracalne i w konsekwencji może zakończyć się zgonem. Niekontrolowane zażywanie leków, szczególnie tych przeciwbólowych dostępnych w każdym supermarkecie jest dla wątroby zabójcze. Przykładowo paracetamol łykany w nadmiernej ilości może trwale zaburzyć jej działanie.

Nasz organizm został wyposażony w narząd o dużej zdolności do regeneracji. Dawcami wątroby mogą być osoby zdrowe, u których wycięcie jej fragmentu jest nieszkodliwe. Z kolei ten sam fragment wątroby może bez problemu funkcjonować w organizmie biorcy ratując mu życie.

Wątroba na celowniku wirusów

Wirusowe zapalenie wątroby typu A, B C, D, E lub nawet G. Każdy z tych wirusów jest inny. Mają jedną wspólną cechę - atakują wątrobę. Szczególnie nieprzewidywalne jest wirusowe zapalenie wątroby typu B. Towarzyszą mu nietypowe grypopodobne objawy: katar, łamanie w kościach, ból gardła. Choroba nie rozwija się szybko - od dwóch do sześciu miesięcy. Trudno przewidzieć jak długo wirus pozostanie w organizmie i jakich dokona w nim spustoszeń. W najgorszym wypadku może doprowadzić do marskości wątroby lub nowotworu. Jeszcze groźniejszą odmianą jest wirusowe zapalenie wątroby typu C, tym bardziej że nie wynaleziono jeszcze na niego szczepionki. Nawet niewielka ilość tego wirusa może wywołać infekcję.