Serce, będące tylko jednym z wielu organów ludzkiego ciała, odgrywa niebagatelną rolę w jego prawidłowym funkcjonowaniu. Nie bez przyczyny potocznie sercem nazywamy centralną lub najważniejszą część czegoś – gdy cierpi serce, cierpi cały organizm.

Światowy Dzień Serca 2017 /materiały prasowe /Materiały prasowe

Ta wyjątkowo skonstruowana pompa odpowiada za przepływ kilku tysięcy litrów krwi dziennie. Jej niewydolność lub - w skrajnym przypadku - jej zatrzymanie, uniemożliwia działanie wszystkich pozostałych narządów spełniających inne ważne funkcje w organizmie. Przypadający na 24 września Światowy Dzień Serca to doskonała okazja do tego, by poznać najistotniejsze zagadnienia dotyczące zdrowia serca.

Choroby sercowo-naczyniowe - ogólnoświatowy problem

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia choroby sercowo-naczyniowe stanowią najczęstszą przyczynę zgonów wśród ludzi na całym świecie. Oszacowano, że w 2015 roku z ich przyczyny zmarło 17,7 mln osób, co stanowiło 31% ogólnej liczby zgonów. Spośród tego, choroba wieńcowa serca zabiła aż 7,4 mln ludzi, a przyczyną śmierci kolejnych 6,7 mln był udar mózgu.

Na podobnym poziomie utrzymują się statystyki dotyczące samej Europy. Tutaj, jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, choroby sercowo-naczyniowe stanowią przyczynę ponad połowy wszystkich zgonów. Europejczycy umierają na nie 46 razy częściej niż na AIDS, gruźlicę i malarię.

Na tym tle Polska się nie wyróżnia, co potwierdzają statystyki. W Polsce choroby sercowo-naczyniowe odpowiadają za ok. 49% zgonów rocznie. Polacy umierają na nie statystycznie częściej, niż obywatele większości innych krajów Unii Europejskiej.

O tym, że powinniśmy troszczyć się o serce wie każdy, ale inaczej postępuje. Niestety, często zdarza się, że przypominamy sobie o nim, gdy jest już za późno - choćby po zawale, gdy na profilaktykę pierwotną nie ma już czasu. Szybki styl życia i natłok obowiązków skutecznie oddalają od nas myśl o poważnych problemach zdrowotnych - mówi Iwonna Niegowska, ekspert ogólnopolskiego programu walki z cholesterolem "Proaktywnie dla serca".

Czynniki ryzyka wystąpień chorób sercowo-naczyniowych:

  • wysokie ciśnienie krw
  • wysoki poziom cholesterolu
  • nadwaga i otyłość
  • małe spożycie warzyw i owoców
  • mała aktywność fizyczna
  • palenie tytoniu
  • konsumpcja alkoholu
  • zanieczyszczenie powietrza

Małe zmiany, duży efekt - czyli rzecz o odpowiedniej profilaktyce

Alarmujące wyniki badań powinny stanowić dla nas sygnał do zmiany złych nawyków, ponieważ tylko wczesna profilaktyka pomóc zredukować zagrożenie związane z chorobami cywilizacyjnymi. Jest ona szczególnie ważna w przypadku dzieci, u których dużo łatwiej jest jeszcze o wdrożenie podstawowych nawyków behawioralnych, którymi kierować się będą w swoim dorosłym życiu. Dużo trudniejsza jest zmiana utrwalonych już nawyków u osób dorosłych - należy jednak pamiętać, że nie jest ona całkiem niemożliwa.

Między innymi dlatego, każdego roku w 120 krajach obchodzony jest Światowy Dzień Serca, którego głównym celem jest szerzenie wiedzy na temat schorzeń serca, ich profilaktyki, a także możliwości leczenia. Zgodnie z opinią ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia, aż 80% przypadków chorób serca można uniknąć dzięki odpowiednim działaniom profilaktycznym.