Dzięki telemonitoringowi kardiologicznemu można szybko wykryć problemy zdrowotne związane z sercem - bez konieczności częstych wizyt w gabinecie lekarskim. Przy wykorzystaniu zaawansowanych technologii, mobilne urządzenia zbierają dane takie jak: rytm serca, tętno czy poziom tlenu we krwi.

Na rynku jest dostępnych wiele systemów do monitorowania pracy serca. Najpopularniejszy z nich to holter EKG, czyli urządzenie, które monitoruje EKG zwykle w zapisie trzykanałowym i zapisuje to na swój twardy dysk - mówi dr hab. n. med. Adam Janas, kardiolog Grupy American Heart of Poland. Taki zapis może obejmować czas od jednej doby do siedmiu dób.

Holter ma jedną zasadniczą wadę - pacjent do niego podłączony nie może się kąpać, ponieważ urządzenie to nie jest wodoodporne i kontakt z wilgocią powoduje jego uszkodzenie, zaś same elektrody pod wpływem wody odklejają się od ciała. Uniemożliwia to prawidłowe przeprowadzenie pomiaru pracy serca - wymienia dr hab. Adam Janas.

Holter jak naklejka

Jak dodaje kardiolog, na rynku pojawiają się coraz nowocześniejsze holtery, które nie muszą być przypięte do paska i nie mają kabli. Mowa o urządzeniach holter patch, które są naklejane na skórę klatki piersiowej. Tak samo automatycznie zapisują EKG, a pacjent nie musi niczego nosić przy pasku - zaznacza.

Innym nowoczesnym systemem do pomiaru pracy serca jest tak zwany event holter. Pacjent zakłada holtera i aktywuje go tylko wtedy, gdy czuje zaburzenia pracy serca. Pacjent nie jest monitorowany wówczas non stop - wyjaśnia dr Janas. Urządzenie rejestruje EKG po tym, gdy pacjent wciśnie odpowiedni przycisk, uruchamiając zapis pracy serca - właśnie wtedy, gdy poczuje, że rytm pracy mięśnia sercowego jest zaburzony - dodaje.

Zdalny telemonitoring

Zobacz również:

Kolejnym systemem do pomiaru pracy serca jest zdalny telemonitoring. Pacjent podpina się do tego systemu i wówczas gdy czuje arytmię, wysyła zgłoszenie do jednostki, która zajmuje się telemedycyną. Ta zwykle natychmiast oddzwania do pacjenta, pytając, co się dzieje i zapisując jego EKG - mówi kardiolog Grupy American Heart of Poland. Telemonitoring to opieka całodobowa, dzięki czemu pacjent jest w stałym kontakcie z lekarzem.

Ostatni, najbardziej inwazyjny i zarazem najrzadziej wykorzystywany system pomiaru, to rejestratory pętlowe. Te urządzenia wszczepia się pod skórę klatki piersiowej. Mogą monitorować zapis EKG aż do trzech miesięcy. Jest to jeden ze skuteczniejszych sposobów monitorowania - stwierdza kardiolog. Dodaje, że rejestratory pętlowe są wskazane przede wszystkim dla tych pacjentów, u których objawy takie jak kołatanie serca, zasłabnięcia i utrata przytomności występują rzadko.