Czym smarować pieczywo? Na czym smażyć? Dyskusje między zwolennikami margaryny oraz fanami masła nieustannie trwają. Aby odpowiedzieć na to pytanie rzetelnie, należy spojrzeć na oba te produkty z myślą o zdrowiu. A zatem co jest lepsze dla serca: masło czy margaryna? Odpowiadamy.

Masło czy margaryna - liczy się świadomy wybór

W jaki sposób wybierasz tłuszcze, które trafiają na Twój talerz? Jeżeli robisz to wyłącznie z myślą o smaku spożywanych potraw, czas wprowadzić zmiany. Pyszne kanapki przyrządzisz zarówno z masłem, jak i margaryną. Natomiast w długofalowej perspektywie warto podejmować odpowiedzialne decyzje. Takie, które są oparte na faktach, a nie utartych stereotypach. Tymczasem okazuje się, że temat wspomnianych produktów jest wręcz "usiany" mitami. Oto zatem garść sprawdzonych informacji na ich temat.

Margaryna vs. masło: dlaczego ta decyzja ma wpływ na Twoje serce?

To, co jesz, ma znaczenie dla funkcjonowania organizmu. Twoje wybory dietetyczne przekładają się m.in. na to:

  • czy zachowujesz prawidłową sylwetkę - ma na to wpływ np. liczba kalorii dostarczanych organizmowi;
  • jak działają poszczególne narządy i układy - dla zdrowia serca ważne są m.in. potas pomagający utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi czy witaminy z grupy B, które wspierają pracę układu mięśniowego[1], a także kwasy tłuszczowe, zwłaszcza z grup omega-3 i omega-6[2] (optymalny stosunek NNKTn-6 do n-3 powinien wynosić mniej niż 5:1[3]).

Stąd też nawet drobne i pozornie nieistotne wybory żywieniowe na co dzień mogą przełożyć się na zdrowie oraz samopoczucie. Dotyczy to również produktu, którym smarujesz kanapki.

Czym różnią się masło i margaryna?

Oto najważniejsze różnice między masłem i margaryną z perspektywy sercowca.

Typ zawartych w nich kwasów tłuszczowych

Masło jest produkowane z mleka krowiego. Natomiast miękkie margaryny kubkowe - z olejów roślinnych. Ta różnica przekłada się na zawartość odmiennych kwasów tłuszczowych

  • Masło stanowi źródło nasyconych kwasów tłuszczowych, które zwiększają we krwi stężenie lipoprotein o niskiej gęstości, czyli tzw. złego cholesterolu LDL[4]. Stanowi również źródło cholesterolu, odradzanego osobom z grup ryzyka chorób kardiologicznych i tym z hipercholesterolemią[5].
  • W miękkiej margarynie kubkowej dominują tłuszcze nienasycone, które sprzyjają utrzymaniu optymalnego poziomu cholesterolu i są rekomendowane w modelach zdrowego odżywiania[6]. Dostępne są też produkty wzbogacane o sterole roślinne, które przyczyniają się do obniżenia poziomu cholesterolu o 7-10% w ciągu 2-3 tygodni, przy dziennym spożyciu 1,5-2,4 g i zachowaniu zdrowego stylu życia oraz zrównoważonej diety[7]. Zawiera je np. miękka margaryna Optima Cardio.


Obecność izomerów tłuszczów trans

Z tematem tzw. tłuszczów trans wiążą się stereotypy dotyczące masła i margaryny. Otóż często mówi się, że to te drugie są źródłem tej szkodliwej frakcji, podnoszącej poziom LDL[8]. Tymczasem w rzeczywistości miękkie margaryny kubkowe są obecnie produkowane metodami, które zapobiegają wydzielaniu się izomerów trans. Najczęściej to proces estryfikacji. W efekcie te produkty są praktycznie wolne od tłuszczów trans[9].

A co z masłem? Może ono zawierać 2-3% tłuszczów trans. Dlaczego? Są to właśnie produkty pochodzące od tzw. przeżuwaczy (w tym krów), stanowią naturalne źródło tych izomerów[10].

Kaloryczność

Z perspektywy zachowania zdrowia serca istotna może być również wartość energetyczna masła i margaryny. Tłuszcze co do zasady są wysokokaloryczne, a ich nadmierne spożycie może prowadzić do wzrostu masy ciała. Tymczasem nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko rozwoju chorób serca.

Jak zatem w tym kontekście wypadają masło i margaryna? To pierwsze jest bardziej kaloryczne, bo zawiera ok. 750 kcal/100 g. Natomiast margaryny kubkowe mają ok. 350-550 kcal/100 g (w zależności od zawartości tłuszczu, która może wynosić od 35% (w ekstremalnych przypadkach nawet 20%) do 80%.

Co zatem wybrać: margarynę czy masło? W świetle powyższych faktów ten pierwszy produkt wydaje się korzystniejszym dla Twojego serca. Decyzja należy jednak do Ciebie!

[1] https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32012R0432&from=ES

[2] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/67338,tluszcze-podzial-budowa-funkcje-i-wlasciwosci

[3] Anna Dutkowska, Dominik Rachoń; Rola kwasów tłuszczowych n-3 oraz n-6 w prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego; Choroby Serca i Naczyń 2015, tom 12, nr 3, 154-159; Copyright © 2015 Via Medica, ISSN 1733-2346

[4] https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/tluszcze-w-diecie-sportowca/

[5] https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/maslo-czy-margaryna-czym-smarowac-pieczywo/

[6] https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/zasady-zdrowego-zywienia/piramida-zdrowego-zywienia-i-aktywnosci-fizycznej-dla-osob-doroslych-2/

[7] https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can

[8] https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/mity-na-temat-izomerow-trans-kwasow-tluszczowych/

[9] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/71856,maslo-czy-margaryna-co-jest-zdrowsze

[10] J.w.