Cholesterol to związek zaliczany do steroli, które należą do lipidów. Pełni on bardzo ważną funkcję w naszym organizmie, bo jest niezbędny do wytwarzania hormonów płciowych, nadnerczowych, witaminy D3, oraz kwasów żółciowych. Poza tym jest składnikiem błony komórkowej wszystkich komórek naszego organizmu.
Nie ma wątpliwości co do tego, że nadmiar cholesterolu jest szkodliwy - prowadzi do zwiększonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych (zawał serca, udar niedokrwienny mózgu), gdyż sprzyja rozwojowi miażdżycy tętnic.
Przed badaniem trzeba być 12-14 godzin na czczo. Cholesterol oznacza się dla poszczególnych frakcji LDL i HDL.
LDL (tzw. zły cholesterol). Jego zadaniem jest transport cholesterolu z wątroby do mięśni naszego organizmu. Mówimy o nim "zły", ponieważ powoduje odkładanie się cholesterolu w tętnicach, co może powodować rozwój miażdżycy i zwiększać ryzyko chorób krążenia.
HDL (tzw. dobry cholesterol). Jest odpowiedzialny za transport cholesterolu z tkanek obwodowych do wątroby, gdzie ten jest metabolizowany. Im większe stężenie "dobrego" cholesterolu, tym mniejsze ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
Triglicerydy to estry glicerolu i kwasów tłuszczowych, stanowiące podstawowy składnik tkanki tłuszczowej będącej zapasem energii. Zwiększone stężenie triglicerydów jest czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.
cholesterol całkowity: 114- 200 mg/dl
cholesterol HDL: kobiety więcej niż 50 mg/dl, mężczyźni więcej niż 40 mg/dl
cholesterol LDL: mniej niż 100 mg/dl
triglicerydy: <150 mg/dl
źródło: Medycyna Praktyczna
(ag)