Tradycyjny Holter do 24-godzinnego monitorowania pracy serca będzie można zastąpić wygodniejszą w użyciu „inteligentną koszulką”, która może śledzić pracę mięśnia sercowego znacznie dłużej, bo przez wiele dni. Wynalazek zaprezentowano z okazji odbywającego się w Monachium kongresu Europejskiego Towarzystwo Kardiologicznego.
Nie wszystkie zaburzenia serca można wykryć podczas zwykłego, jednorazowego badania serca przy użyciu EKG. Większe szanse na wykrycie pojawiającej się jedynie co jakiś czas arytmii serca daje Holter. Aparat ten wymaga przypięcia do klatki piersiowej licznych przewodów i rejestratora EKG. Najczęściej wykorzystywany jest on przez 24 godziny, choć można go używać przez kilka dni, ma jednak tę wadę, że jest dość niewygodny.
Łatwiejsza w użycia jest "inteligentna koszulka", która ma jeszcze tę zaletę, że pozwala monitorować pracę serca przez długi czas, nawet przez wiele tygodni. To bardzo ważne, ponieważ niektóre arytmie serca, takie jak migotanie przedsionków, mogą się ujawniać tylko od czasu do czasu.
Epizody migotania przedsionków, będące najczęstszym zaburzeniem rytmu serca, mogą być ukrytą przyczyną udaru o nieustalonej przyczynie. Poważne zaburzenia kardiologiczne mogą być także powodem omdlenia, błędnie kojarzonego np. z epilepsją. Bez długoterminowego monitorowania rytmu serca właściwe przyczyny tych dolegliwości pozostają często niewykryte lub ujawniane są zbyt późno.
Wynalazek o nazwie Cardioskin zawiera 15 przewodów wbudowanych w innowacyjną tkaninę i podłączonych do modułu, który rejestruje sygnał EKG. Koszulka wyposażona jest w 12 czujników wykrywających w czasie rzeczywistym wszelkie zaburzenia rytmu serca i przesyłających zebrane dane lekarzowi, który bez konieczności kierowania chorego do szpitala może zdalnie postawić właściwą diagnozę.
Jest to możliwe dzięki modułowi, który przekształca sygnał analogowy na cyfrowy i bezprzewodowo przesyła dane do chmury, gdzie są bezpiecznie przechowywane i łatwo dostępne dla lekarza prowadzącego. Dzięki specjalnej aplikacji pacjent może wskazać, kiedy wystąpiły u niego określone objawy, co umożliwia kardiologowi powiązanie ich z danymi z koszulki elektronicznej.
Duża liczba kanałów w "inteligentnej koszulce" ma również tę zaletę, że zmniejsza liczbę artefaktów (tzw. szumów), co ułatwia postawienie trafnej diagnozy.
To wspaniale, że opracowano nowe rozwiązanie dla bardzo konkretnego problemu, jakim jest diagnostyka napadowych zaburzeń pracy serca, które mogą wyjaśniać przyczyny występowania tak poważnych stanów chorobowych, jak udary czy omdlenia - powiedział prof. Martin Cowie z Uniwersytetu Imperial College London.
Zdaniem specjalisty, dzięki zastosowaniu wbudowanej w odzież nowoczesnej elektroniki w połączeniu z aplikacją mobilną i inteligentną platformą w chmurze, Cardioskin stanie się niedługo ważnym narzędziem dla kardiologów.
Z danych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego wynika, że w 2015 roku na choroby układu krążenia zmarło 17,7 mln ludzi na świecie, co stanowiło 31 proc. wszystkich zgonów. 7,4 mln osób zmarło na skutek choroby wieńcowej, a 6,7 mln w wyniku udaru niedokrwiennego mózgu.
(mc)