Swoją nazwę bierze z mitologii nordyckiej, a źródło choroby tkwi w genetyce. Mowa o „klątwie Ondyny”, czyli zespole wrodzonej ośrodkowej hipowentylacji. Co to za choroba i czy jest wyleczalna?

Zespoły hipowentylacji i hipoksemii w czasie snu to zaburzenia oddychania występujące podczas snu. Czasami nazywane są przewlekłą niewydolnością oddychania w czasie snu.

Pierwotne zespoły hipowentylacji i hipoksemii w czasie snu obejmują tzw. idiopatyczną hipowentylację pęcherzykową w czasie snu (inaczej pierwotną lub centralną) oraz zespół wrodzonej centralnej hipowentylacji pęcherzykowej, nazywany zespołem Ondyny. Jest to choroba rzadka, uwarunkowana genetycznie.

Klątwa Ondyny charakteryzuje się nieproporcjonalnym wzrostem stężenia dwutlenku węgla we krwi tętniczej w stosunku do jego stężenia w stanie czuwania. Odpowiedź organizmu na obniżenie stężenia tlenu i wzrost stężeń dwutlenku węgla we krwi jest nieprawidłowa.

Jak leczyć tę chorobę?

Wyleczenie zespołów pierwotnych nie jest możliwe. Wczesna diagnoza, regularne leczenie skutecznie poprawiające wentylację zmniejsza jednak objawy choroby.

Celem leczenia jest poprawa wentylacji, czyli jakości oddychania w czasie snu. W leczeniu zdiagnozowanych przypadków stosowane są aparaty podające dodatnie ciśnienie do dróg oddechowych, czyli respiratory. Tryby i parametry wentylacji dostosowane są przez lekarza do indywidualnych potrzeb pacjenta. Wentylacja dodatnim ciśnieniem powadzona jest głównie poprzez różnego typu maski zakładane na twarz.

Ondyna - bogini rzek i jezior

Nazwa choroby pochodzi od boginki występującej w mitologii nordyckiej - Ondyny. Według legendy Ondyna zakochała się w zwykłym śmiertelniku, który był jej niewierny. Za karę rzucono na niego klątwę, która sprawiła, że aby móc oddychać, musiał o tym pamiętać. Tym samym, gdy zapadł w sen, to zmarł.

źródło: Medycyna Praktyczna
(ag)