Nadeszły, przez wielu długo wyczekiwane, gorące dni. Nad wodą możemy liczyć na ochłodę, ale upał w mieście jest nie do zniesienia. Nie każdy ma też to szczęście pracować w klimatyzowanym pomieszczeniu. Ci, którzy muszą przebywać na zewnątrz w tym czasie, powinni się nawadniać i szukać cienia, bo nieraz wystarczy dłuższa chwila spędzona na słońcu, by możliwości obronne organizmu przed przegrzaniem wyczerpały się.
W naszej strefie klimatycznej nie jesteśmy przyzwyczajeni do bardzo wysokiej temperatury i bez odpowiedniej ochrony, organizm nie wytrzyma ogromnej dawki ciepła. Słońce może być dla nas zabójcze. By uchronić się przed jego negatywnym wpływem na zdrowie i życie, często wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad - o których przypomina Ministerstwo Zdrowia i NFZ w swoich serwisach internetowych.
Podczas upału grożą nam zwłaszcza:
- nadmierna ekspozycja na promienie UV - może powodować nie tylko starzenie się skóry, ale też uszkodzenie komórek, które z kolei może prowadzić do nowotworów skóry
- odwodnienie - pojawia się, gdy wydalamy więcej wody z organizmu, pocąc się, niż przyjmujemy przez picie; może prowadzić do poważnych zaburzeń: kłopotów z nerkami, utraty przytomności, udaru, zaburzeń układu naczyniowo-sercowego
- udar cieplny - jest reakcją organizmu na przegrzanie, gdy organizm nie jest w stanie odprowadzić zgromadzonego w nadmiarze ciepła; może prowadzić do zmian w komórkach i tkankach.