Suchość w gardle to uciążliwa dolegliwość, która negatywnie wpływa na komfort codziennego życia. Została ona nazwana mianem kserostomii. Jest skutkiem zaburzonej pracy ślinianek. Zbyt mała ilość śliny powoduje poczucie dyskomfortu w przełyku. Oprócz problemów z przełykaniem bardzo często występuje przesuszenie oraz pękanie warg. Może to świadczyć o rozwijającej się infekcji bakteryjnej. Inną przyczyną uciążliwych objawów może być zbyt małe nawodnienie organizmu, palenie papierosów, stres czy choroby metaboliczne.

Skąd się bierze suchości w gardle

Nie można jednoznacznie powiedzieć, co wywołuje suchość w gardle, gdyż każdy przypadek jest inny. Czasami winny okazuje się niezdrowy tryb życia. Nawet, jeśli dolegliwość nie utrudnia znacząco codziennego życia, to nie powinna być ona ignorowana. Nie można wykluczyć, że jest to jeden z objawów poważnej choroby, która pojawiła się w organizmie

Do najczęstszych przyczyn suchości w gardle można zaliczyć m.in.:

- odwodnienie lub spożywanie zbyt małej ilości płynów,

- palenie papierosów,

- przyjmowanie narkotyków,

- chemioterapię,

- stres i zaburzenia emocjonalne,

- przyjmowanie niektórych leków,

- radioterapię,

- nieprawidłowa budowa anatomiczna przegrody nosowej,

- nieżyt nosa (katar),

- niewłaściwy tor oddychania,

- spanie z otwartymi ustami.

Suchość w gardle często dotyka alergików, którzy maja problemy z oddychaniem. Do innych chorób zwiększających prawdopodobieństwo pojawiania się omawianej dolegliwości można zaliczyć m.in. cukrzycę, gruźlicę, choroby ślinianek, sarkoidozę, amyloidozę, wirus HIV.

Domowe sposoby na uciążliwą dolegliwość

Suchość w gardle i uczucie duszenia nie przeminie, jeśli organizm będzie miał styczność z czynnikiem drażniącym (np. dymem tytoniowym). Domowe sposoby mogą jednak pomóc w złagodzeniu uporczywych dolegliwości.

Podstawa jest optymalne nawilżenie. Właśnie dlatego tak istotne jest to, aby spożywać duże ilości płynów. Oprócz wody mineralnej polecane są ziołowe napary, które zapewniają wyjątkowe właściwości. Godna polecenia jest mięta pieprzowa, żółta goryczka, imbir, porost islandzki.

Z suchością w gardle można walczyć poprzez m.in.:

- spożywanie płynów bogatych w elektrolity, które doskonale nawadniają organizm,

- jedzenie przekąsek stymulujących ślinianki do pracy (np. seler),

- zmniejszenie ilości pitej kawy oraz herbaty,

- stosowanie przypraw regulujących działanie ślinianek (np. anyż, koper włoski),

- systematyczne wykonywanie inhalacji,

- prawidłową higienę jamy ustnej.

Osoby borykające się z suchością gardła powinny wdrożyć do codziennej higieny jamy ustnej płukanki solne. Ważna jest również częstotliwość mycia zębów. Dobrze, jeśli w mieszkaniu znajdują się nawilżacze powietrza. Można zastąpić je mokrymi ręcznikami powieszonymi na kaloryferach.

Suchość w gardle nierzadko pojawia się w okresie grzewczym. Jest to związane z wysoką temperaturą w pomieszczeniu oraz niskim poziomem nawilżenie powietrza. Świetną opcją są także profesjonalne oczyszczacze, które redukują ilość bakterii i alergenów w otoczeniu.

Opracowanie: