Codzienna higiena to podstawa! O ile w kontekście ochrony przed wirusami i bakteriami sporo mówi się o prawidłowym myciu rąk, to pod prysznicem czyścimy ciało raczej intuicyjnie. Wykonywanie czynności rutynowo może jednak sprawić, że będziemy mniej dokładni. Tymczasem – jak przestrzegają lekarze – zapominanie o czyszczeniu niektórych miejsc podczas kąpieli, może doprowadzić do gromadzenia się tam niebezpiecznych patogenów.

Jakie błędy popełniamy w czasie mycia się?

Dr med. Joshua Zeichnerem - dyplomowany dermatolog i profesor nadzwyczajny dermatologii w szpitalu Mount Sinai w Nowym Jorku - przyznaje, że problemem nie jest częstotliwość kąpieli, ale to, w jaki sposób się myjemy.

Cytat

Żyjemy w społeczeństwie osób nadmiernie myjących się, dlatego niekoniecznie musimy brać prysznic codziennie, ale określone obszary, które mają tendencję do brudzenia się, powinny być myte regularnie
dr Joshua Zeichner

Jakie miejsca najczęściej pomijamy w czasie kąpieli?

Może się wydawać, że kąpiel nie jest niczym skomplikowanym. Dla wielu osób to stały punkt w codziennej pielęgnacji. Okazuje się, że nawet w czasie takiej czynności możemy popełniać błędy. Nie zawsze dokładnie szorujemy wszystkie elementy ciała - przez pośpiech czy roztargnienie. O czym najczęściej zapominamy, a o czym powinniśmy pamiętać?

Pępek

Pępek - u jednych jest płytki, u innych głęboki. Czasem potrafi sprawić wiele problemów - na przykład w czasie kąpieli. Jego kształt i struktura sprawiają, że w wielu przypadkach jego dokładne umycie nie jest łatwe i wymaga nie lada wysiłku. Warto jednak pamiętać o tym, że w jego zakamarkach mogą kumulować się brud i bakterie.

Skóra za uszami

Mycie włosów i uszu dla wielu osób jest oczywiste. Okazuje się jednak, że przestrzeń za uszami często bywa pomijana. Myjemy je wewnątrz, jednak trzeba pamiętać również o tym, że za nimi gromadzi się pot i brud. Brak regularnej pielęgnacji tych miejsc może doprowadzić do problemów ze skórą głowy. 

Cytat

Skóra za uszami może stać się dość tłusta, co pozwala na wzrost drożdży na skórze głowy do wyższych niż normalnie poziomów, co przyczynia się do łupieżu, łuszczenia się i swędzenia
dr Joshua Zeichner

Przestrzenie między palcami i paznokcie

W czasie codziennego prysznica myjemy dłonie i stopy. Ale czy robimy to wystarczająco dokładnie? Czy zbyt powierzchownie? W wielu przypadkach woda z mydłem czy płynem po prostu po nich spływają, a my skupiamy się na innych częściach ciała. Tymczasem warto dokładniej zająć się przestrzeniami między palcami i tym, co dzieje się w okolicach paznokci. Zarówno w przypadku dłoni, jak i stóp. Zaniedbanie tych miejsc może skutkować rozwojem bakterii i grzybów. Poza bakteriami, pod paznokciami gromadzi się martwy naskórek oraz brud. Kiedy dotykamy twarzy lub ciała brudnymi paznokciami, przenosimy bakterie, co może przyczynić się do powstawania problemów skórnych, takich jak na przykład trądzik.

Autor: Katarzyna Solecka