„Najważniejsze w dbaniu o zdrowie naszych zębów jest właściwa higiena” – przekonuje stomatolog, dr hab. n. med. Iwona Tomaszewska. O tym, jak dbać o zęby mówiliśmy w tym tygodniu w cyklu „Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM”. Jaka higiena jamy ustnej jest właściwa dla dziecka? Co powoduje próchnicę i jak się przed nią ustrzec? Nasz ekspert odpowiadał na Wasze pytania!

Najważniejsze w dbaniu o zdrowie naszych zębów jest właściwa higiena. Jeżeli mowa o dzieciach, to sugerujemy, żeby rodzice jeszcze pomagali swoim pociechom, przy myciu zębów. Mamy  taką zasadę w stomatologii - dopóki dziecko nie jest w stanie samo ładnie się podpisać, to nie jest w stanie wyszczotkować sobie zębów - mówi stomatolog, dr hab. n. med. Iwona Tomaszewska.

Zaleca się już od pierwszego zęba stosowanie pasty z fluorem. Odpowiednie stężenie fluoru w paście do zębów jest w stanie wysycić ząb odpowiednio, żeby ten ząb był jak najtwardszy się da - dodaje nasz ekspert, mówiąc o właściwej dla dzieci higienie jamy ustnej.

To nie tylko niewłaściwa dieta - to jest spożywanie produktów wysoko przetworzonych w dużej ilości - powoduje próchnicę. Próchnica, to są cztery czynniki: przede wszystkie ząb, substrat - czyli jakiekolwiek jedzenie. Nawet jeśli zjemy jabłko, czy schabowego, to bakterie z niego - czyli trzeci czynnik, również mogą powodować próchnicę. Czwarty czynnik to jest czas, co oznacza, że trzeba jak najczęściej porządnie szczotkować zęby - wyjaśnia dr hab. n. med. Iwona Tomaszewska.

Więcej na temat tego, jak dbać o zęby przeczytasz tutaj: