Migrenowy Spis Ludności zorganizowali neurolodzy z Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Chcą poznać specyfikę bólów głowy, z jakimi najczęściej zmagają się Polacy. Pomysł na badanie został zaprezentowany w czasie trwającego w Toruniu 20. Kongresu Medycyny Rodzinnej. Odpowiedzi na pytania neurologów trwają mniej więcej kwadrans.

Pytamy, od którego roku życia pacjentów boli głowa, przez ile dni w ciągu miesiąca występują bóle głowy, czy opuszczają pracę przez bóle głowy, jak się leczą - wymienia w rozmowie z RMF FM doktor Marta Waliszewska-Prosół. Chcemy dowiedzieć się wszystkiego o populacji pacjentów z bólami głowy. Ta wiedza pozwoli nam planowanie, by o coś dla nich walczyć, na przykład refundację. Widzimy na co dzień, że problem istnieje, chcemy zwrócić uwagę na społeczny problem migreny i pacjentów z bólami głowy - dodaje.

TU ZNAJDZIESZ SZCZEGÓŁY NA TEMAT BADANIA OKRESLANEGO JAKO MIGRENOWY SPIS LUDNOŚCI

4 na 10 Polaków cierpi na bóle głowy

Według dotychczasowych szacunków i badań Kolegium Lekarzy Rodzinnych, czterech na dziesięciu dorosłych Polaków ma regularne bóle głowy. Ból głowy, który pojawia się często, kilka razy w miesiącu, powinien spowodować wizytę u lekarza. Niepokój powinny wywołać bóle głowy, które budzą nas w nocy albo gdy kładziemy się wieczorem do łóżka, to mogą być bóle głowy wtórne, związane na przykład z jaskrą - dodaje doktor Marcin Straburzyński.

To pierwsze takie badanie

"To pierwsze badanie zakrojone na taką skalę. Mamy nadzieję, że przyczyni się do poprawy jakości opieki nad chorymi i zwrócenia uwagi decydentów w ochronie zdrowia na problemy kilku milionów Polaków żyjących z tą chorobą. Wierzymy w to, że wyniki badania dadzą lekarzom argumenty w walce o poprawę opieki nad osobami z migreną. Dlatego Państwa udział w badaniu jest bardzo ważny" - opisują autorzy badania.

Badanie jest prowadzone pod auspicjami Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu we współpracy z Panem Profesorem Richardem Liptonem z Nowego Yorku - światowym autorytetem w dziedzinie bólów głowy. Badanie zostało zarejestrowane jako “Migraine in Poland - a Web-based Cross-sectional Survey".

Opracowanie: