Otyłość, z którą związane są: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, a nierzadko hipercholesterolemia, czyli zaburzenia lipidowe - to zaburzenia metaboliczne zwiększające ryzyko chorób naczyniowych mózgu, które w Polsce i na świecie dotyczą coraz więcej młodych osób.
Tak częste apele o aktywność fizyczną, wciąż zbyt rzadko są wysłuchiwanie - a efekty widoczne:
W rezultacie mamy - nie waham się użyć tego określenia - epidemię udarów mózgu. Redukcja ich liczby, to wielkie wyzwanie dla środowiska medycznego i całego społeczeństwa. Zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć - mówi w rozmowie z PAP prof. Anna Kostera-Pruszczyk, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Specjalistka podkreśla, że choć ryzyko rośnie z wiekiem, to chorują też bardzo młodzi ludzie. Najmłodszy pacjent z udarem, który trafił do kliniki neurologii, to 20-letnia kobieta, najstarsza osoba miała ponad sto lat. U tej najmłodszej pacjentki przyczyną był przetrwały anatomiczny otwór w sercu, który pozwolił na przemieszczenie się zatorowego materiału do mózgu. Na szczęście ta osoba trafiła do nas bardzo szybko i dzięki leczeniu trombolitycznemu odzyskała stuprocentową sprawność - wyjaśnia prof. Anna Kostera-Pruszczyk.
Takie indywidualne sytuacje są jednak w mniejszości - najczęściej powody to:
- palenie papierosów
- nadużywanie substancji psychoaktywnych
- wiek
- nadciśnienie tętnicze - którego pacjenci nie zawsze są świadomi
Można też zmniejszyć ryzyko: lecząc próchnicę, choroby przyzębia i unikając infekcji - np. szczepiąc się przeciwko grypie.
Im szybciej po wystąpieniu objawów pacjent trafi do szpitala, tym większe szanse na leczenie i wyleczenie.
Każdy udar jest stanem nagłym, zagrażającym życiu. Udary dzielimy na niedokrwienne i udary krwotoczne, przy czym to tych pierwszych jest najwięcej. Do udaru niedokrwiennego dochodzi wówczas, kiedy - z różnych powodów - dojdzie do gwałtownego zamknięcia któregoś z ważnych naczyń zaopatrujących nasz mózg w krew - tłumaczy specjalistka.
Najczęstszymi objawami choroby są:
- nagła asymetria twarzy, np. opadanie jednego kącika ust
- niedowład kończyny górnej - czasami górnej i dolnej po tej samej stronie
- nagłe zaburzenia mowy