Ludzie nie stają się w pełni dorosłymi, dopóki nie skończą 30 lat, twierdzą naukowcy zajmujący się badaniem mózgu.

Obecnie, według prawa, uważa się, że osoba, która osiąga 18 lat jest już dorosła. Naukowcy badający mózg i układ nerwowy twierdzą, że wiek, w którym stajesz się dorosły, jest inny dla każdego.

Badania sugerują, że osoby w wieku 18 lat wciąż przechodzą zmiany w mózgu, które mogą wpływać na zachowanie i zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń zdrowia psychicznego.

Profesor Peter Jones z Uniwersytetu w Cambridge powiedział: Określenie wieku, kiedy przechodzimy z dzieciństwa do dorosłości, wydaje się coraz bardziej absurdalne. Stawanie się dorosłym, to bardzo skomplikowany proces, który może trwać nawet trzy dekady.

Osoby, które ukończyły 18 lat, mogą głosować, kupować alkohol i są również traktowane jako osoba dorosła w przypadku kłopotów z prawem.

Mimo to profesor Jones uważa, że doświadczeni sędziowie kryminalni dostrzegają różnicę między 19-letnim oskarżonym, a recydywistą mającym 30 lat. Nie można określić konkretnego momentu, kiedy z  dzieciństwa przechodzimy w dorosłość, to jest proces - dodaje profesor.

Prof Jones jest jednym z wielu ekspertów biorących udział w spotkaniu neurobiologicznym organizowanym przez Akademię Nauk Medycznych w Oksfordzie.