Amerykańska prezenterka TV zaczęła dziwnie zachowywać się podczas występu na żywo. Okazało się, że dostała udaru. "Wtedy wiedziałam, że mam duże kłopoty, moje usta nie wypowiadały słów, które były tuż przede mną na prompterze" - wspomina we wpisie w mediach społecznościowych. W Polsce udar dotyka rocznie blisko 80 - 90 tys. osób, z czego 30 tys. umiera.

Cytat

Przepraszam, coś się ze mną dzieje dzisiaj - zwróciła się do widzów.
Julie Chin to znana amerykańska prezenterka, związana ze stacją NBC. Ostatnie kilka dni spędziła w szpitalu, a to przez wypadek jaki przytrafił jej się w pracy. Kobieta czytała codziennie wiadomości w programie na żywo. Nagle zaczęła się dziwnie zachowywać, m.in. gubiła i powtarzała niektóre słowa. Po kilku sekundach zauważyła, że coś jest nie tak, więc przekazała głos swojej koleżance, która zaprezentowała pogodę. Koledzy ze studia rozpoznani fazę początkową udaru i szybko wezwali pogotowie.

W szpitalu, po przeprowadzeniu niezbędnych badań, lekarze stwierdzili, że dziennikarka przeszła udar. Kobieta była zaskoczona diagnozą. Twierdzi, że kiedy wchodziła rano do pracy czuła się wyśmienicie. Po tych wydarzeniach prezenterka opublikowała na swoim Facebooku wpis, w którym poinformowała o szczegółach tamtego poranka. Okazuje się, że podczas występu na żywo "utraciła widzenie w lewym oku", następnie zdrętwiała jej ręka oraz ramię.

Objawy udaru mózgu

Objawy udaru nie zawsze są rozpoznawalne od razu. Jednak szybkie działanie może zapobiec tragicznym skutkom. Charakterystyczne symptomy pierwszej fazy udaru to: 

  • problemy z mówieniem oraz zrozumieniem innych, 
  • silny, nagły ból głowy
  • trudności z chodzeniem, 
  • paraliż części ciała, 
  • kłopoty ze wzrokiem


Jak pomóc osobie, która doznała udaru?

Jeżeli podejrzewamy, że ktoś w naszym otoczeniu może akurat przez to przechodzić, należy działać według schematu:

U - utrudniona mowa. Należy sprawdzić czy druga osoba wypowiada się wyraźnie;

D - dłoń opadnięta. Powinniśmy poprosić drugą osobę, aby ta podniosła obie ręce;

A - asymetria ust. Niech nasz towarzysz się uśmiechnie. Należy zwrócić uwagę na to czy jedna strona twarzy nie opada;

R - rozmazane widzenie. Musimy zapytać, czy dana osoba widzi poprawnie.