Polska Misja Medyczna prowadzi zbiórkę pieniędzy na sfinansowanie pomocy medycznej dla dzieci w Syrii, w tym dla trzyletniej Maysy Alhaj. Dziewczynka straciła nogę. Potrzebuje protezy. Polska Misja Medyczna pomogła już m.in. Nurze – matce dwójki dzieci z Aleppo i Hebe – syryjskiej dziewczynce, która w jednym z ataków straciła obie nogi.

"Maysa urodziła się w wiosce Hama. Zanim skończyła dwa lata, we wrześniu 2015 r., podczas bombardowania Hama, zginął jej ojciec Imad. Dwa miesiące później bomba spadła dokładnie na dom Maysy. Pocisk zabił wtedy jej matkę - Sawsan, zranił siostrę Sana i uszkodził nogę małej Maysy, która musiała być amputowana. Dziewczynka mieszka z wujem Husseinem i babcią Manfya" - informuje Polska Misja Medyczna.

Według doktora Mansoura Alatrasha z organizacji syryjskich lekarzy Balsam Medical Organization, który koordynuje pomoc dla Maysy, trzylatka potrzebuje specjalnej protezy. Próbowaliśmy dostosować dla niej proste protezy, które są dostępne w Syrii, ale nie są odpowiednie. Dziewczynka potrzebuje dobrej, elektronicznej protezy - wyjaśnia doktor Mansour Alatrash. Koszt protezy dla Maysy to około 80 tysięcy złotych. Polska Misja Medyczna zebrała połowę tej kwoty.

Ponad 260 tys. dzieci straciło kończyny w wyniku bombardowań

Pomagamy syryjskim dzieciom dwutorowo. Tym, które są w Syrii i nie mogą wyjechać, finansujemy proste protezy, dostępne na miejscu. Ich koszt wynosi od 4 000 do 6 000 złotych - wyjaśnia Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej. Te dzieci, którym udało się wjechać do Turcji, mogą otrzymać bardziej profesjonalną pomoc medyczną i lepsze protezy elektroniczne. Są one droższe, ale dzieci będą z nich korzystać przez następne dwanaście lat. To taka proteza, którą kupilibyśmy własnemu dziecku, gdyby przydarzyło mu się nieszczęście. Pozwala wrócić do pełnej sprawności - dodaje. Według Polskiej Misji Medycznej, w Syrii ponad 260 tys. dzieci straciło kończyny w wyniku bombardowań.

JEŻELI CHCESZ POMÓC TU ZNAJDZIESZ SZCZEGÓŁY

Od grudnia 2016roku  Polska Misja Medyczna współpracuje z syryjskimi lekarzami z organizacji Balsam Medical Organization. Przekazała ponad 120 tysięcy złotych na funkcjonowanie dwóch szpitali w zachodnim Aleppo i Idlib, 59 tysięcy złotych na zakup protezy ręki dla młodej matki z Aleppo, Nury Nataah, a także paczki z ubraniami, żywnością, zabawkami i przyborami szkolnymi o wartości 15 tysięcy złotych dla rodzin Nury i Hebe.

(ug)