46 tysięcy udostępnień i ponad 5 tysięcy komentarzy. Pielęgniarka z Filipin opublikowała w sieci zdjęcie, które powinien zobaczyć każdy rodzic. Przedstawia płuca małego dziecka, które udusiło się przez zjedzenie orzeszka ziemnego.

Niewiele było trzeba, by doprowadzić do tragedii. Widać to gołym okiem na fotografii, którą w mediach społecznościowych umieściły pielęgniarki z filipińskiego szpitala.

To jest obraz płuc małego dziecka, które zmarło z powodu uduszenia. Przyczyną był orzeszek ziemny. Orzeszki ziemne i inne orzechy są wielkości dróg oddechowych dziecka w wieku 4-5 lat, a więc ryzyko śmierci z powodu uduszenia nimi jest bardzo realne. Jednak można go uniknąć. Nie podawaj małym dzieciom suszonych owoców, popcornu, orzechów, ani żadnej żywności o małym rozmiarze. Śmierci nie można cofnąć, ale można jej zapobiec. Proszę, udostępniajcie to - napisały pielęgniarki.

Dziecku nie należy podawać produktów, które mogą się rozpaść na twarde kawałki. Surowa marchewka, seler, czy jabłko powinny być tarte, gotowane lub tłoczone. Drobno należy kroić parówki, kiełbaski i inne mięso. Wszelkie skórki trzeba usunąć.

Rodzice muszą zawsze towarzyszyć małym dzieciom w czasie jedzenia i uważnie je obserwować. Złym pomysłem jest zmuszanie malucha do zjedzenie czegokolwiek.

Pierwsza pomoc w przypadku zakrztuszenia i zadławienia