Chorwacka modelka Jovana Djordjevic, żona piłkarza Filipa Djordjevica codziennie wypijała dwie lampka wina. Nie byłoby w tym niczego złego, gdyby nie robiła tego podczas ciąży. Tymczasem eksperci ostrzegają: Picie alkoholu przez matkę w ciąży może doprowadzić u dziecka m.in. do uszkodzenia mózgu, deformacji twarzy oraz niedoboru masy ciała i wzrostu.

Podczas ciąży, modelka chodziła w wysokich szpilkach, co przy zmieniającym się środku ciężkości ciała doprowadziło do kilku upadków. Te, według lekarzy, mogły zakończyć się uszkodzeniem płodu, a nawet poronieniem. Ne szczęście do tego nie doszło, ale ekspertów zdumiały słowa Jovany, która wyraziła zdziwienie, że ktokolwiek śmie krytykować picie alkoholu przez kobiety ciężarne.

Niedawny poród przebiegł bez zakłóceń i według pierwszych informacji dziecko jest zdrowe. Jednak wielu komentujących sprawę ekspertów ma poważne wątpliwości czy córka Djordjeviców nie będzie cierpieć na FAS, czyli alkoholowy zespół płodowy. Młoda mama kategorycznie zaprzecza takim doniesieniom.

Przypomnijmy, że stanowisko lekarzy i ekspertów dotyczące spożywania alkoholu w ciąży jest jednoznaczne - nawet najmniejsza jego dawka jest szkodliwa i może prowadzić do poważnych uszkodzeń płodu i późniejszego kalectwa dziecka. Alkohol może uszkodzić mózg, wątrobę i serce malucha. Do tego zaburza rozwój komórek, powoduje deformację twarzy i wiele innych dolegliwości. Zasadniczo nie ma organu niemowlęcia, który nie ucierpiałby wskutek spożywania alkoholu przez matkę. Niektóre efekty mogą ujawnić się dopiero po latach. Dlatego beztroska celebrytki budzi tak powszechne oburzenie.

(mc)