W tym tygodniu w cyklu „Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM” zajmujemy się zaburzeniami snu. Naszym ekspertem będzie dr Marcin Siwek, psychiatra ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

W tym tygodniu w cyklu "Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM" zajmujemy się zaburzeniami snu.

Na Wasze pytania podczas dyżuru telefonicznego odpowie dr Marcin Siwek psychiatra ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Na pytania czeka w środę od 11:00 do 13:00 pod numerem telefonu 12 2 000 010.

O godzinie 13:15 będzie też odpowiadać na pytania naszych słuchaczy podczas interaktywnego wywiadu.

Zaburzenia snu to bardzo istotny problem. U osób, które nie śpią wystarczająco długo, wzrasta ryzyko zachorowania na raka oraz otyłości, obniża się odporność, spada koncentracja i pogarsza się nastrój.

Przez wiele lat lekceważyliśmy zarwane noce, ale proszę sobie wyobrazić, że w Stanach Zjednoczonych szacuje się, że niewyspani kierowcy powodują więcej wypadków niż kierowcy pod wpływem substancji odurzających - narkotyków lub alkoholu razem wzięci- mówi dr Agnieszka Gaczkowska, ekspert ds. zdrowia publicznego w Unii Europejskiej, dyrektor medyczny Nightly. 

Zaburzenia snu to globalna epidemia. Światowa Organizacja Zdrowia odnotowała, że nie tylko coraz częściej diagnozowane są osoby cierpiące na bezsenność czy bezdech, ale osoby ‚zdrowe’ po prostu śpią zbyt krótko. Taka sytuacja wpływa na samopoczucie jednostki, ale pociąga za sobą również konsekwencje ekonomiczne. W Stanach wydatki z budżetu państwa na bezsenność sięgają rocznie 92,5-105 miliardów dolarów. To olbrzymie kwoty. W Polsce jeszcze o tym nie mówimy, ale to tylko kwestia czasu zanim będziemy musieli otwarcie zmierzyć się z tym problemem- tłumaczy dr Gaczkowska.