W tym tygodniu w cyklu "Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM" zajmujemy się uzależnieniami. Naszym ekspertem będzie Halina Worwa-Szul, psycholog i psychoterapeuta ze Szpitala św. Ludwika w Krakowie.

>>>ZADAJ PYTANIE EKSPERTOWI<<<

Od 11:00 do 12:30 będzie pełnić dyżur telefoniczny pod numerem 12 2 000 010. Od 12:30 odpowie też odpowiadać na pytania podczas wideoczatu.

Objawy współuzależnienia, czy też taki syndrom może rozwinąć się przy każdym uzależnieniu: od alkoholu, narkotyków, ale też przy tzw. uzależnieniach behawioralnych (od czynności)- mówi Jagoda Juskowiak, psycholog i specjalista terapii uzależnień ze Stowarzyszenia Karan.

Przykładami uzależnień behawioralnych są np. patologiczny hazard, seksoholizm, zakupoholizm czy siecioholizm.

Niestety, oficjalne statystyki wskazują, że osób zmagających się z problemami uzależnienia oraz współuzależnienia jest w Polsce łącznie co najmniej kilka milionów.

Często mówi się o tym, że współuzależnienie jest jakby lustrzanym odbiciem uzależnienia. Czyli partnerki, bądź partnerzy osób uzależnionych stosują nieświadomie takie mechanizmy zachowania, jak np. zaprzeczanie problemowi. Osoby współuzależnione biorą też na siebie odpowiedzialność za konsekwencje zachowań związanych z uzależnieniem. Często tak naprawdę całe życie jest skoncentrowane na tym, żeby minimalizować konsekwencje uzależnienia bliskiej osoby- mówi Jagoda Juskowiak.

Osoba żyjąca z uzależnionym partnerem znajduje się zatem w sytuacji dużego i przewlekłego stresu. Dlatego eksperci rekomendują takim osobom podjęcie specjalnej terapii - dla osób współuzależnionych.