Rozpoczęliśmy nowy sezon naszego cyklu "Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM". W tym tygodniu radzimy, jak zadbać o nasze ciało i psychikę po urlopie. Naszym ekspertem był psycholog Tomasz Kafel ze Szpitala św. Ludwika w Krakowie.

Jak walczyć z syndromem stresu pourlopowego?

Zróbmy coś miłego dla drugiego człowieka - podpowiada psycholog Ewa Jarczewska-Gerc

To będzie nasz pozytywny priorytet. To może być świadoma wdzięczność. Zastanówmy się: za co możemy być dzisiaj wdzięczni? Co fajnego się  wydarzyło? Z tym związane jest też delektowanie się. To świadome przeżywanie przyjemności w związku z jakimś bodźcem, czyli to, co robimy często w czasie wakacji - dodaje.  

Pomyślmy o tym, co lubimy robić, co sprawia nam przyjemność i zaplanujmy czas na zrobienie tego w ciągu dnia

To może być pół godziny, to może być godzina. Czasami wystarczy 10 minut medytacji, jeśli to lubimy, żeby poczuć przypływ pozytywnej energii. Zarezerwujmy na to czas, przed albo po pracy - zachęca psycholog, dr Ewa Jarczewska-Gerc. 

Zorganizujmy się. Będzie więcej czasu na odpoczynek

Marnujemy niesamowicie dużo czasu na zbędne rzeczy. I przez to męczymy się, to zabiera nam energię, a przez to nie wyrabiamy się czasowo. Przychodzimy do pracy, idziemy na pogawędkę z koleżanką. Za chwilę może okazać się, że nie mamy czasu na wykonanie służbowych obowiązków. Przyjrzyjmy się temu, co robimy w ciągu dnia, wyciągnijmy wnioski, spróbujmy skoncentrować się na zadaniu, dzięki temu będziemy mieć więcej czasu na odpoczynek po pracy - dodaje Ewa Jarczewska-Gerc.  

Nie czekajmy cały czas na piątek i upragniony weekend. Cieszmy się tym dniem, który akurat jest i starajmy się przeżyć go jak najciekawiej: zarówno w pracy, jak i poza nią.