Rozstanie z nałogiem pozwala nie tylko zmniejszyć ryzyko poważnych chorób krążenia, układu oddechowego czy onkologicznych ale wpływa także na nasze samopoczucie, które zacznie poprawia się po rzuceniu palenia. Nie wspominając już o poprawie wyglądu, czy stanu płuc.

Połowa palaczy chce zerwać z nałogiem

Połowa palaczy myśli o rzuceniu palenia - wynika z danych warszawskiego Centrum Onkologii. Palenie nie przynosi żadnych korzyści - poza znaną palaczom przyjemnością, za to lista powodów, dla których warto rozstać się z nałogiem, jest długa i powszechnie znana. Dołącza do niej kolejny - poprawa samopoczucia. Odkryli to naukowcy zajmujący się zdrowiem i uzależnieniami na Uniwersytecie w Bath. Wyniki swoich badań opublikowali w The Cochrane Library.

Rzucenie palenia zmniejsza objawy depresji

Naukowcy wykazali w nim, że zmniejszenie objawów lęku i depresji wśród osób, które rzuciły palenie, jest co najmniej takie samo, jak u osób przyjmujących leki przeciwdepresyjne. Badacze twierdzą też, że relacje społeczne palaczy raczej nie ucierpią, jeśli przestaną oni palić.

Cytat

Palacze często wierzą, że papierosy są oparciem, którego potrzebują, kiedy czują się słabo, ale jest dobry powód, by sądzić, że palenie faktycznie powoduje, iż czują się gorzej. Codzienny cykl budzenia się z chęcią, aby zapalić, zaspokajanie głodu przez palenie tylko po to, by w ciągu kilku godzin wrócić do chęci na kolejnego papierosa, ma zrozumiały wpływ na samopoczucie ludzi. Ale pokonaj głód, który wielu palaczy odczuwa po rzuceniu palenia, a poczujesz się lepiej - mówi dr Gemma Taylor z Uniwersytetu w Bath.

Lepsze samopoczucie i kontakty z innymi

Badanie przeglądowe, które podsumowuje dane ze 102 badań obserwacyjnych z udziałem prawie 170 000 osób wykazało, że osoby które rzuciły palenie przez co najmniej 6 tygodni, doświadczały mniej depresji, lęku i stresu niż osoby, które nadal paliły. Osoby, które rozstały się z nałogiem doświadczały również bardziej pozytywnych uczuć i miały lepsze samopoczucie. Wbrew temu, czego boją się palacze, okazało się że rzucenie palenia nie miało wpływu na pogorszenie relacji społecznych między ludźmi, wręcz przeciwnie nawet je poprawiła.

Źródło: Strona Uniwersytetu w Bath