Rozstanie z nałogiem pozwala nie tylko zmniejszyć ryzyko poważnych chorób krążenia, układu oddechowego czy onkologicznych ale wpływa także na nasze samopoczucie, które zacznie poprawia się po rzuceniu palenia. Nie wspominając już o poprawie wyglądu, czy stanu płuc.
Połowa palaczy myśli o rzuceniu palenia - wynika z danych warszawskiego Centrum Onkologii. Palenie nie przynosi żadnych korzyści - poza znaną palaczom przyjemnością, za to lista powodów, dla których warto rozstać się z nałogiem, jest długa i powszechnie znana. Dołącza do niej kolejny - poprawa samopoczucia. Odkryli to naukowcy zajmujący się zdrowiem i uzależnieniami na Uniwersytecie w Bath. Wyniki swoich badań opublikowali w The Cochrane Library.
Naukowcy wykazali w nim, że zmniejszenie objawów lęku i depresji wśród osób, które rzuciły palenie, jest co najmniej takie samo, jak u osób przyjmujących leki przeciwdepresyjne. Badacze twierdzą też, że relacje społeczne palaczy raczej nie ucierpią, jeśli przestaną oni palić.
Badanie przeglądowe, które podsumowuje dane ze 102 badań obserwacyjnych z udziałem prawie 170 000 osób wykazało, że osoby które rzuciły palenie przez co najmniej 6 tygodni, doświadczały mniej depresji, lęku i stresu niż osoby, które nadal paliły. Osoby, które rozstały się z nałogiem doświadczały również bardziej pozytywnych uczuć i miały lepsze samopoczucie. Wbrew temu, czego boją się palacze, okazało się że rzucenie palenia nie miało wpływu na pogorszenie relacji społecznych między ludźmi, wręcz przeciwnie nawet je poprawiła.
Źródło: Strona Uniwersytetu w Bath