Jeśli masz powtarzające się wahania nastroju, a Twoja droga od euforii do przygnębienia jest krótka – możesz cierpieć na chorobę afektywną dwubiegunową. Sprawdź, jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się po pomoc do specjalisty?
Jak podaje portal pacjent.gov.pl, choroba afektywna dwubiegunowa może wystąpić w każdym wieku. Jednak zazwyczaj diagnozuje się ją w późnym okresie dojrzewania lub wczesnej dorosłości. Jej objawy mogą być różne. Mogą też zmieniać się przez całe życie. Niezwykle istotne jest, aby uzyskać prawidłową diagnozę i zacząć leczenie tak wcześnie, jak to tylko możliwe.
"Choroba afektywna dwubiegunowa często zaczyna się od depresji. Na tym etapie ciężko ocenić, czy mamy do czynienia z tą chorobą, czy z innym zaburzeniem charakteryzującym się nawracającymi depresjami. Zwłaszcza że nawracająca depresja jest częstsza niż choroba afektywna dwubiegunowa. Jeśli zauważysz, że Twoje okresy obniżonego nastroju są przeplatane okresami nadaktywności, zgłoś to lekarzowi pierwszego kontaktu lub skonsultuj się z psychiatrą. Skierowanie do psychiatry nie jest potrzebne" - czytamy.
Pilnie poszukaj pomocy, jeśli:
- masz silne objawy manii lub depresji i czujesz się tak źle, że sytuacja wydaje się nie do zniesienia
- martwisz się, że możesz skrzywdzić siebie lub kogoś innego
- martwisz się, że bliska osoba czuje się bardzo źle lub może skrzywdzić siebie lub kogoś innego.
Czytaj więcej na pacjent.gov.pl