Zatoki to bardzo ważna część naszej czaszki. Chronią naszą głowę przed urazami mechanicznymi, a także odpowiadają za jakość powietrza, którym oddychamy.

Zatoki to struktura zlokalizowana w twarzoczaszce. To przestrzenie powietrzne, które są przedłużeniem jamy nosowej. Zatoki biorą udział m.in. w nagrzewaniu i oczyszczaniu powietrza którym oddychamy.

Zatoki to jamy powietrzne w naszej czaszce, połączone przez ujścia naturalne z jamą nosa. Są pokryte błoną śluzową taką samą jak  jamy nosa. W związku z tym, powinniśmy mówić o zapaleniu błony śluzowej nosa i zatok przynosowych, bo to jest wspólna choroba, nosa i zatok. Nos i zatoki chorują jednocześnie, a właściwe najpierw nos, a kilka dni później nos i zatoki -  mówi dr. n med. Piotr Rapiejko.

Ważną funkcją zatok jest wydzielanie  śluzu, który jest niezbędny dla odpowiednego działania naszego nosa. Błona śluzowa nosa i zatok, wydziela do 400 ml śluzu na dobę. Ten śluz spływa do nosa i dlatego w nosie mamy zawsze wilgotno, a to pozwala na sprawne nawilżanie powietrza, które wdychamy do krtani, tchawicy, oskrzeli  i płuc.  Błona śluzowa nosa i zatok przynosowych odpowiedzialna jest za funkcję nawilżania, ogrzewania i oczyszczania wdychanego powietrza - zwraca uwagę dr Rapiejko.

Zatoki pełnią też inną bardzo ważną rolę - chronią naszą głowę przed urazami. Jest to ochrona mechaniczna, zbliżona do  poduszki powietrznej. Jeżeli uderzylibyśmy się czołem o kant stołu, to w pierwszej kolejności złamie nam się przednia ściana zatoki czołowej, potem jest przestrzeń powietrzna i dopiero tylna ściana, za nią dopiero jest mózg. Gdyby wnętrze czaszki oddzielała od świata zewnętrznego  jedna warstwa, przy każdym większym urazie mogłoby dochodzić do uszkodzenia struktur przedniego dołu czaszki, czyli mózgu - mówi lekarz.

Sprawdź, jak radzić sobie z objawami zapalenia zatok


Jak łagodzić katar i udrożnić zatkany nos? Posłuchaj porad eksperta dr. n med. Piotra Rapiejko: